Ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir?

Sizce ressam ve şairlerin ortak noktaları nedir?

Şiir ve edebiyat farklı sanat dallarıdır. Birisi yazılır diğeri çizilir. Dışarından bakıldığında birbirinde farklı sanatlar gibi görünseler de aslına benzer yönleri bulunan iki sanattır. Ressamın ve şairin en temel ortak noktaları her ikisinin de duygu ve düşüncelerini dışarı yansıtmak için sanatı kullanmasıdır. Ressam duygusunu anlatmak için çizmeyi tercih etmiş, şair ise yazmayı tercih etmiştir. Her iki sanatı icra edebilmek için beceri gerekir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüzde şiir yazan ve resim yapan binlerce insan vardır. İnsanları hobi olarak bu sanatlarla ilgilenebilirler. Fakat sanatsal eserlere dönüşebilmesi için beceri mutlak surette şarttır. Ressam yaptığı resmin her bir karesini ve rengini düşünerek yapar. Çünkü her objenin, rengin, çizginin onun dünyasında bir anlamı vardır. Gelişi güzel yapmaz duygusunu, düşüncesini ifade edecek şekilde yapar. Aynı şekilde şairler de yazdıkları her kelimeyle özlemini, aşkını, acısını, mutluluğunu anlatır.

 

Şair ve ressamlar eserlerini ortaya çıkarırken bazen sadece gördüklerini yansıtırlar. Duygu ve düşüncelerini esere yansıtmazlar. Gördüklerini sanatsal bir şekilde ifade edebilmek için bile yetenek gerekmektedir. Şiir yazarak ve okunarak yapılan bir eylemdir. Resim ise çizilerek ve anlayarak yapılan bir eylemdir.

 

Ressam ve şair duygularını ve düşüncelerini harika bir sanat eseri olarak yansıtırlar. Fakat önemli olan diğerleri olan bizlerin onların o duygu ve düşüncelerini anlayarak onların duygu ve düşüncelerine ortak olmamızdır. Onların yaşadığı gibi hissedemesek de elimizden geldiğince anlamaya özen göstermeliyiz. Ortak yönleri çok olan şiir ve resim sanatının birbirinden farklı yönleri de bulunmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 2,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir