Resim sanatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Resim sanatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Resim, görsel sanatlar arasında en fazla sevdiğim sanattır. Duygu ve düşünceleri, çeşitli kurallara göre farklı renkleri, tonları kullanarak, bez, mukavva, kağıt gibi zemin üzerine estetik biçimde aktarmaktır. Resim, karakalem, renkli kalem, pastel gibi bir takım boyalarla yapılır. Önemli olan duygu ve düşüncenin zemine aktarılmasıdır. Zemin, kalem ve boya gibi diğer etkenler anlatılacak hususa ve duyguya göre farklılık gösterir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tabiatta var olan varlıkların, canlıların, insanların görüntülerini fırça, kalem gibi malzemeler kullanarak zemin üzerine aktarmak olan resimde, duygu ve düşüncenin iki boyutlu bir düzlem üzerine aktarılması temeline dayanır. Siyah beyaz resimler olduğu gibi renkli resimler de vardır. Kullanılacak malzeme tamamen ressama bırakılmıştır. Ressam, gördüğü olayı veya görüntüyü aynen tuvale nakledecekse gerçeğine uygun renkler kullanmalıdır. Duygu ve düşüncesini katacaksa o zaman renkler değişebilir.

 

Resim, insanların özlemlerini, sevgilerini, duygularını kağıda yansıtmasıdır. Günümüzde resmi meslek edinmiş ressamlar vardır. Geçmiş yıllarda yaşamış Picasso, Van Gogh gibi sanatçılar gerçek anlamda ressamdır. Günümüzde resim yapmayı hobi haline getirmiş insanlar vardır. Ustaca olmasa da güzel bir uğraşı ile zaman geçirmek isteyen kişiler resim sanatı ile uğraşmaktadır.

 

Stresten uzak durmak, içimizdeki duygu ve düşünceleri tuvale veya kağıda dökerek rahatlamak için resim sanatı ile zaman geçirilebilir. Ruhu dinlendiren bir sanattır. Herkesin yapabileceği bir sanat değildir, el becerisinin olması lazımdır. Resim sanatında birçok dal vardır. Usta ressamlar dahi bu dalların hepsinde mahir değildir. Her dalda iyi olmak yerine kendinizi iyi olduğunuz resim dallarından birini seçerek geliştirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir