Resim, Heykel ve Edebiyat Gibi Güzel Sanatların Meydana Gelmesinde Sanatçının Rolü Nedir?

Tabiatta Birçok Renk Olduğu Halde Bunlar Resim, Birçok Taş Olduğu Halde Bunlar Mimari, Birçok Kelime Olduğu Halde Bunlar Edebi Metin Sayılmazlar. Resim, Heykel ve Edebiyat Gibi Güzel Sanatların Meydana Gelmesinde Sanatçının Rolü Nedir? Tartışarak Belirleyiniz.

Sanat insanların içsel dünyasında var olan birikimlerin dışa vurması şeklinde tanımlanabilir. Elbette bu duyguları dile getiren insanlar ise çok değerli sanatçılardır. Doğada var olan her renk veya taş, kelime sanat esri olamaz. Bir duygunun bu objelere yön vererek içselleştirmesi gerekmektedir.

Bir palete sınırsız renk seçeneğinden dilediğiniz kadar renk sıkınız. Yanında pek çok fırça da olsun önünüzde tuvalde… Evet, istediğiniz duyguyu bu tuvale yansıtabilir misiniz? Pek çoğumuzun cevabı hayır olacaktır. Çünkü hisleriniz kadar fırçaya yön vermeniz, duygularınız ve bir takım nesnel gerçeklerin birleşmesi sonucunda tuvale resim yapabilirsiniz. Normal insanları sanatçılardan ayıran en önemli özellik duygularının o sanat eserine akışını sağlamaları ve bütünleşmeleridir. Elbette resme baktığınız zaman ortak duyguları yakalayabilirsiniz ancak gerekli materyaller ile bu duygu dökümünü yapamayabilirsiniz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünyada yaşana bilecek en güzel duygu hiç şüphesiz aşktır. Edebiyatta bu aşkı muazzam anlatan harika şairler ve şiirleri vardır. Sizde aşık olursunuz ama sanatçının sizinde yaşadığınız o duyguyu anlatırken seçtiği kelimeler başkalaştırır olayı. Hatta öyle bir anlatır ki şair siz onun şiiri ile aşkınızı ilan edersiniz.

Heykel ise sadece taş ve betondan yapılmış bir obje değildir. Sanatçıların ilmek ilmek dokudukları duygulardır.

Herkes aşkı aynı anlatsa, aynı resmetse ve aynı heykeli yapsa her şey tek bir fabrikada üretilmiş gibi olmaz mıydı? Sanat var evet ama sanatı yaşatan sanatçıların kalbidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.