Ramazan ayı ve cuma günü ile ilgili bir ayet

Ramazan ayı ve cuma günü ile ilgili bir ayet öğrenerek defterinize yazınız.

Peygamberimiz, ramazan ayının ümmetinin ayı olduğunu ifade etmiştir. Ümmeti Muhammed, Ramazan ayındaki dini performansı ile derece ve mertebesini artırabilmektedir. Ramazan, günahının çok olduğunu düşünen insanlar için bir başlama ve günahtan sıfırlanma ayıdır. Ramazanın içindeki güzellikleri ve manevi fırsatları, yenilenme ve fırsat kapısı olarak görmek gerekir.

Allah, bazı zamanlarda ve mekanlarda yapılan ibadetlere ayrıcalık katmıştır. Bu zaman ve mekanlarda yapılan ibadet ve taatlerin de mükafatını kat be kat arttırmıştır. Fırsat kapısını da sürekli yenilemiştir. Ramazanın içinde bulunan ve bin aydan daha faziletli olduğunun altı çizilen Kadir Gecesi, hem ramazana hem de kendine ayrı bir değer katmaktadır. Bin ayın manası da seksen üç seneden fazla bir rakama tekabül etmektedir. Nerede ise bir insan ömrüdür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bakara suresinde bulunan yüz seksen beşinci ayet, ramazanla alakalıdır. Doğruyu eğriden ayıran özelliklerine vurgu yapılır. Apaçık bir delil olarak da sunulur. Kuranın indiği ay olarak değerinin geldiği yer gösterilir. Ramazan ayına gelindiğinde, oruç tutulmasının emrini de Müslümanlara bildirir. Ramazan orucunu ne şekilde tutamayanların da sonrasında ne yapması gerektiğinin de altı çizilir.

Cuma, Müslümanların bayram günüdür. Cuma namazından ötürü de feyiz ve bereketi fazladır. İnsanların yeni bir başlangıç yapmaları için bir fırsat kapıdır. Cuma, kuranda sure olarak yer alan bir değerli zaman dilimidir. Cuma suresinde yer alan dokuzuncu ayette, Cuma namazı vaktinde iş yapılmaması emri vurgulanmaktadır. Cuma namazı vaktinde çalışmanın haram olduğu kuralı yer almaktadır. Zira Cuma vakti ezan okunduğunda Allah’ın anmaya namaza koşun ve alış verişi bırakın emri vardır.


Benzer Yazılar

1 yorum “Ramazan ayı ve cuma günü ile ilgili bir ayet

Bir cevap yazın