Platon, yönetim ve felsefeyi neden tek bir çatıda toplamak istemiştir?

Platon “Devlet” adlı eserinde “Devletlerde filozoflar yönetici olmalı ya da yönetici dediklerimiz ve sahici, iyi filozoflar olmalıdır.” sözüyle yönetim ve felsefeyi neden tek bir çatıda toplamak istemiştir? Açıklayınız.

Platon, her zaman insanlar arasında bir eşitliğin olmadığını savunmuş ve bu düşüncesini çeşitli varsayımlara dayandırarak açıklamıştır. Platon’a göre insanlar eşit değildir ve bazı bilgi, beceri ve asil değerler doğuştan gelir. Bu nedenle de devleti yönetebilmek için gerekli olan tüm bilgi ve becerilerin doğuştan itibaren taşıyan kişiler tarafından yapılması gerektiğini savunur. Platon’a göre devleti yönetecek kişilerin filozofların olduğu çünkü toplum adına karar verebilecek yeterlilikte olan filozofların gerekli olan erdemi asil değerleri taşıdığına inanır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Platon toplum adına sadece filozofların doğru karar verebileceğini ve bu nedenle de devletin yöneticisi olacak olan kişilerin ancak ve ancak filozofların olabileceğinin altını önemle çizer. Platon’a göre bu şekilde asil ve erdeme sahip olmayan kişilerin orta sınıfta yer alacağını ve zanaatkâr olarak hayatlarını sürdürmeleri gerektiğidir.

Eğer bir kişi hiçbir bilgi, beceri ve asillik taşımıyorsa bu kişilerinde ancak serflerin arasında yer alabileceğini belirtir. Çünkü o bir köle olarak doğmuştur ve yeri de kölelerin yanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir