Peygamberlerin sıfatlarını birer cümleyle açıklayınız.

Peygamberlerin sıfatlarını birer cümleyle açıklayınız.

 

Sıdk: “Doğruluk” demektir. Peygamberlerin hayatları boyunca doğru sözden ve davranışlardan vazgeçmemelerini ifade eder. Ne olursa olsun peygamberler doğruluktan ayrılmamışlardır ve insanlara da sonucu kötü bile olsa doğru sözlü olmayı, doğru davranışlarda bulunmayı tavsiye etmişlerdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Emanet: “Güvenilir olmak” demektir. Peygamberlerin güvenilir kişiler olması ve kendilerine inanmayanların dahi, kendilerinden emin olunan kişiler olmasıdır. Cahiliye döneminde peygamberimize inanmayan müşrikler, peygamberimizin güvenilir olmasından dolayı kendisine “el-emin” diye hitap etmişlerdir. Peygamberler hiçbir zaman kendilerine olan güveni sarsmamışlardır.

Tebliğ: Peygamberlerin Allah’tan aldıkları vahiyleri eksiksiz olarak insanlara iletme görevine tebliğ denir. Bütün peygamberlerin temel görevi tebliğdir. Tebliğ, sadece iletmek anlamına gelir. Israr etmeden, kimseyi zorlamadan sadece kendilerine gelen vahiyleri dile getirmiş olmalarıdır.

Fetanet: Peygamberlerin akıllı ve zeki olmalarıdır. Allah’ın elçisi olmaları hasebiyle peygamberler akıllı ve zeki insanlardır. Karşısında kendilerini zor duruma düşürmeye çalışanlara karşı verdikleri yanıtlarla ve yaşamlarında göstermiş oldukları olaylarla fetanet sıfatına uygun davranmışlardır.

İsmet: Peygamberlerin günahsız olmalarıdır. Hiçbir peygamber büyük günah işlememiştir. Peygamberlerin insan olmalarından dolayı yapmış oldukları küçük hatalara “zelle” adı verilir. Bunun dışında peygamberler Allah tarafından korunmuş ve günahlardan hep uzak durmuş olan kimselerdir. Örnek insan sıfatlarından dolayı Allah’a layık birer peygamber olmuşlar ve toplumlar içerisinde hep bu şekilde bilinmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.