Peygamberimiz (s.a.v.), Mekke’de insanlara İslam’ı anlatırken ne gibi zorluklar yaşamış olabilir?

Peygamberimiz (s.a.v.), Mekke’de insanlara İslam’ı anlatırken ne gibi zorluklar yaşamış olabilir?

Mekke şehrinin en itibarlı kabilesi Kureyş kabilesiydi. Kureyş kabilesinin de en itibarlı olanı ve Mekke şehrinin de reislik görevini yürüten ailesi, Haşim Oğulları idi. Peygamber Efendimiz de bu ailenin bir mensubu olarak dünyaya geldi. Yaşamının hiçbir anında yalan denen aldatmacaya bulaşmaması, Mekke halkı arasında ona, Güvenilir İnsan anlamına gelen “Muhammedül Emin” lakabı verilmesini sağladı. Doğru sözlü, fakir ve mazlum kimselere sürekli yardım etmesi, onu kentteki insanların arasında farklı bir noktaya taşıdı.

Peygamber Efendimiz, peygamberlik vazifesini ilan ederken de, Mekke kentinin kendilerine olan güven duygusunun altını çizerek başlamıştır. Kendisinin hiç yalan söylemediğini bilen insanlar, peygamberlik vazifesi esnasında ona hiçbir zaman yalan söylüyorsun diyememişlerdir. Ancak, alıştıkları ve kendilerinin de dünyalık çıkarları olan dedelerinin dininden dönmeyi düşünmediklerinden ötürü Peygamber Efendimizi, kahin olmakla suçlamışlardır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Mekke kentindeki alıştıkları düzenin bozulmasını istemeyen bir avuç insan, halkı Peygamber Efendimize karşı kışkırtmışlar ve ona inanmamaları konusunda sürekli telkin ve tehditlerde bulunmuşlardır. Peygamber Efendimize inanan ve Müslüman olan müminler de olası eziyet ve işkencelerden korunmak maksadıyla, imanlarını gizlemek zorunda kalmışlardır. Öldürme girişimlerinde bulunmuşlar, sürekli hakaret ve horlanmaya tabi tutmuşlardır. İnsanların arasından onu kovmuşlar, işkence etme cüretini bile göstermişlerdir.

Ölüm tehlikesi yaşayan ve suikasta maruz kalan Peygamber Efendimiz, davasından asla vaz geçmemiştir. Mekke ileri gelenlerinin kendisine, davasından vaz geçmesi halinde dünyalık en üst makam, en güzel eşler ve altın teklifini de reddetmiştir. Güneşi ve ayı da verseler davasından dönmeyeceği kararlılığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.