Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında Mescid-i Nebi’nin işlevleri nelerdi?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında Mescid-i Nebi’nin işlevleri nelerdi? Bilgi veriniz.

Peygamberimiz, Mekke şehrinden Medine şehrine hicret ettiğinde, Müslümanların bir araya gelerek toplanacağı ve özellikle de namaz kılacakları bir yerleri yoktu. İslam’ın ilk camisi yani mescidini, Kuba şehrine yapan peygamberimiz, Medine şehrine geldiğinde, ilk iş olarak bir mescit inşa etti. Mescit, Peygamber Mescidi manasına gelen Mescidi Nebi olarak adlandırılır. Yerini de peygamberimizin devesi seçmiştir. Medine şehrine hicret ettiğinde, devesinin ilk çöktüğü yere mescit yapmak istemiştir.

Mescit, yedi ayda tamamlanmıştır. Mescit bitince de namaza çağrıyı ilk kez, Bilali Habeşi yapmıştır. İslam’da ilk ezan okuyan ve müezzin olan kişi, Bilali Habeşidir. Namazların kılınması için toplanılan yer olan mescit, aynı zamanda bir eğitim yuvasıydı. Mescidin bitişiğine okul yapan Müslümanlar, Suffe dedikleri eğitim yuvasını da Mescidi Nebi ile birlikte kullanmışlardır. Kimsesiz ve fakir öğrencilerin istihdam edildiği bu okul, Mescidi Nebi’nin işlevleri arasında yer almaktadır. Suffe adlı okuldaki talebeler, gündüz saatlerinde, peygamberimizden, Mescidi Nebi’de ders alıyorlardı. İstirahat için de Suffe denilen bu yeri kullanıyorlardı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Savaşlarda yaralanan sahabeleri tedavi etmek için de Mescidi Nebi kullanılmıştır. Hastane vazifesi gören mescit, bu işleve de sahiptir. Hem idari hem de askeri konuların görüşülmesi için de mescit kullanılmıştır. Peygamberimiz, tüm önemli kararların istişarelerini, Mescidi Nebi’de yapmıştır. Toplumu alakadar eden istişare toplantıları da burada yapılmıştır. Peygamberimiz, şehir dışından gelen elçileri, devlet başkanlarını ve misafirleri, Mescidi Nebi’de ağırlamıştır. Kendisinin ve eşlerinin kalacağı odalar da Mescidi Nebi’nin kenarlarına Peygamberimiz tarafından yaptırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.