Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Medine’de toplumsal barış ortamını sağlamak için hangi çalışmaları yapmıştır?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Medine’de toplumsal barış ortamını sağlamak için hangi çalışmaları yapmıştır? Bilgi veriniz.

Peygamber Efendimiz, Medine Şehrine hicret ettiği zaman, hemen ilk eksiklik olan mescit inşasına başladı. Mescit inşası devam ederken de Mekke şehrinden Medine şehrine hicret,  göç etmek zorunda kalan Mekkeli Muhacir Müslümanlar ile Medine’de onlara kucak açan ve her tür yardımı yapan Medineli Ensar Müslümanları kardeş ilan etti. Hemen akabinde de Medine Sözleşmesi ile şehrin genelini kapsayan bir anlaşmayı yürürlüğe koydu.

Medine şehrinde yaşayan üç topluluk vardı. Arap kabilelerin en büyüğü, Evs ve Hazrec kabileleriydi. Arap kabilelerinden sonra Yahudiler geliyordu. Kaynuka, Kureyza ve Nadir, Yahudi kabilelerin en önde gelenleriydi. Az miktarda da Hristiyan, Medine şehrinde yaşamaktaydı. Medine şehrinde yaşayan tüm unsurları bir araya toplayan Peygamber Efendimiz, birlikte yaşamanın kurallarını oluşturdu. Toplumun düzenini sağlayacak ilk ve en önemli adımı atmış oldu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Medine şehrinde yaşayan tüm toplulukların, birbirlerinin haklarını gözetecek bir anlaşma metni hazırlandı. Bir araya gelen topluluk her ne kadar birbirlerinden haz etmese de beraber yaşamın kuralları olan güvenlik ve iç barış konularında ortak bir anlaşmaya imza attılar. Medine şehrinde yaşayan bu topluluklardan herhangi birinin, şehir dışından bir saldırıya uğraması durumunda da kesinlikle karşı tarafa yardım etmeyeceği ve birbirlerine destek olacağına yönelik maddeler bulunan bir anlaşma yaptılar. Dünya tarihindeki ilk yazılı anayasa olarak literatürdeki yerini alan Medine Sözleşmesi, Peygamber Efendimiz ’in Medine şehrinde toplumsal barış adına gerçekleştirdiği en önemli adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir