Pestisit kullanımının azaltılmaya çalışılmasının sebepleri nelerdir?

Günümüz modern tarım uygulamalarında pestisit kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Pestisit kullanımının azaltılmaya çalışılmasının sebepleri nelerdir?

 

Tarlacılıkla uğraşan herkes belli bir zaman sonra bir ziraatçi gibi bilgi sahibi olmaktadır. Bunun en büyük nedeni tarlanın ilgi istemesidir. Tarlanız varsa ve düzenli ekim yapıyorsanız ilgilenmeniz şart olacaktır. Bu durumda ekilen bitkiler de istenildiği ilgili gördüğünde size mahsul olarak dönecektir. Tarlacılık uygulamalarında sadece ilgi değil dış etkenlerin zararlarına karşı da bitkilerin ve meyvelerin korunması gerekmektedir. Bu koruyuculuk bir korkuluk olabileceği gibi daha küçük canlılar parazit böcekler gibi durumlar olduğunda devreye zirai ilaçlar girmektedir. Ancak bu ilaçların da belli bir kullanım miktarı bulunmaktadır.

 

Pestisit eski dönemlerde tüm tarla ile uğraşan kişiler tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan tarım ilacıydı. Bu ilaçla daha sağlıklı bir yetiştirici olmak adına kullanılması ve bu ilacın yıkansa dahi etkinliğinin devam ettiği yeni yeni anlaşılmıştır. Pestisit içerisinde yer alan etken madde olan aflatoksin kanser gibi tehlikeli bir hastalığın gelişmesine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden de son dönemlerde bunun yerine doğal gübreler ve daha zararsız ilaçların kullanılması gerekmektedir. Sağlıklı bitkiler yetiştiğini sanıp aslında hastalığı içimize kadar taşımak pestisit kullanımının engellenmesi için yeterli bir sebeptir. Bundan dolayı çevrenizde hala pestisit ile bir üretim yapan tarla sahibi kişiler varsa onları da bu konuda uyarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.