Pazar ve manavda satılan meyve ve sebzeleri mevsimlerine göre söyleyiniz?

Pazar ve manavda satılan meyve ve sebzeleri mevsimlerine göre söyleyiniz?

Her mevsimin farklı koşullara sahip olması, sıcaklık değerlerinin değişiklik göstermesiyle birlikte, bünyesinde farklı meyvelerin ve sebzelerin yetişmesine olanak tanımaktadır. Bu nedenle de her mevsimde, mevsim koşullarına göre yetişen, yenilebilecek farklı meyve ve sebze türleri vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: kış mevsiminde manav tezgâhlarında ve pazarda satılan sebzeler; pırasa, turp, lahana, karnabahar, ıspanak, balkabağı. Meyveler ise: mandalina, limon, nar, portakal, elma. Yaz mevsiminde, pazarda ve manavlarda satılan meyve ve sebzeler ise şöyle sıralanabilir: sebzeler; domates, biber patlıcan, marul, fasulye, bezelye, bamya, sarımsak, soğan, patates, pazı. Meyveler: kavun, karpuz, üzüm, incir, dut, armut, kiraz, vişne, çilek, kivi, muz, erik, yenidünya.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüz şartlarında, artık her mevsimde, arzu edilen meyve ve sebzeye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bunun nedeni ise gelişen teknoloji ile birlikte istenilen meyve ve sebzenin yetiştirilebilmesidir. Sebze, meyve seraları sayesinde artık mevsimini beklemeden, istenilen meyve ve sebzeler üretilebilmektedir. Bu da mevsiminin gelmesini beklemeden, mevsimi gelmeden arzu edilen meyve ve sebzenin yenmesine imkân tanımaktadır.

 

Bu sayede; artık eskide olduğu gibi, yaz meyvelerinin ya da sebzelerinin sadece yazın değil, kış meyvelerinin ve sebzelerinin sadece kışın değil, istenilen sebze ve meyvenin istenildiği zamanda tüketilebileceği anlamına gelmektedir. Manavlarda ve pazarlarda, yaz ve kış meyve ve sebzelerinin her mevsim yan yana görülebilmesi de artık mümkündür. Fakat her mevsim de ayrı ayrı yetişen meyve ve sebzelerin, mevsim özellikleri ve doğallık açısından, kendi mevsimlerinde tüketilmesi gerekmektedir. Hiçbir meyve ve sebze, mevsiminde yetişen kadar doğal ve sağlıklı olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.