Para harcamaya karar verirken kendinize hangi soruları soruyorsunuz?

Para harcamaya karar verirken kendinize hangi soruları soruyorsunuz?

Para harcamaya karar verirken sorulan sorular elde bulunan paranın doğru şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu tutumlu olmak isteyen bireylerin benimsemiş oldukları ve hayatlarında aktif olarak uyguladıkları bir tavırdır. Bu bakış açısı ile para harcamaya karar verirken kişi daha tutumlu ve anlamlı ürünlere yönelir. Herkesin para harcamaya karar verirken kendisine sorduğu bir soru bulunur.

Bazen sırf canımız çekti diye ürünleri alabiliyor ve sonradan pişman olabiliyoruz. Burada öncelikle; “Bu benim ihtiyacım mı yoksa keyfi olarak istediğim bir ürün mü?” diye soruyorum.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bazı ürünler alınmasada hayati bir öneme sahip olmayan içerikte olabiliyor. Böyle durumlar için “ Şuan istediğim bu ürünü almamış olsam hayatımda olumsuz giden bir durum olur muydu?” diyorum.

Eve alınan pek çok ürün ve gereç tek kullanımdan sonra köşeye bırakabilmekte ve aylarca, yıllarca kullanılmadan durmaya devam etmektedir. Böyle durumlar için; “Eğer bu ürünü alırsam sürekli olarak hayatımda kullanacak mıyım?” diye soruyorum.

Aylık olarak kazanılan para içerisinden belirli bir miktar köşeye ayrılırsa bu gelecekte iyi bir yatırım olabilir. Bu sebeple para harcamadan önce; “ Aylık olarak  köşeye ayırmam gereken kazancı birikim olarak ayırdım mı?” diye soruyorum.

Alınan ürün bazen o an da acele değildir. Daha sonrada alınabilir. Acil ihtiyaçlar daha önce temin edilmelidir. “ Benim şu anda acil ihtiyaçlarım neler?” sorusunu sorarak en önemli ihtiyaçlarımı önce karşılıyorum.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.