Ozmos ve ters ozmos örnekler

Ozmos ve ters ozmos yönteminin kullanıldığı alanlara örnek veriniz.

 

Ozmos, aynı içerik bulunduran ama farklı yoğunlukta olan iki karışımın aralarında sadece akışkan maddenin geçebileceği yarı geçirgen bir zar yardımı ile yoğunlukların eşitlenmesine dek akışkanın yoğunluğun az olduğu taraftan çok olan tarafa doğru kendiliğinden geçişmesidir. Bu olay en fazla canlılarda hücre zarından su geçişi sırasında gerçekleşmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ters ozmos teknolojisi en hassas filtrasyon teknolojisi olarak bilinmektedir. Çoğunlukla endüstriyel atık sularının artırılarak yeniden kullanılabilmesi amacıyla içerisindeki organik ve anorganik maddelerin sudan ayrılmasını ya da yeniden kazanılması amacıyla yüksek basınç uygulanan sistemdir. Bu teknik 1970 yıllarından itibaren tüm dünyada kullanılmaktadır. Kullanılmaya ilk başlandığı zamanlarda pahalı olması nedeniyle sadece gemilerde deniz suyunun içme suyuna dönüştürülmesi amacıyla kullanılmaktaydı. Zaman içerisinde ucuzlayan bu teknik şu an evlerimizde de su arıtma olarak kullanılmaktadır.

 

Ters ozmos, bir ozmos sisteminde osmotik basıncının tersine basınç uygulanması ile konsantrasyonun daha yoğun olan tarafa geçmesi ve çözücünün diğer tarafa geçerek daha saf bir çözelti elde edilmesini sağlar. Eğer sisteme uygulanan basınç durdurulur veya bir süre uygulanmazsa sistem otomatik olarak normal ozmosa döner. Kısaca açıklamak gerekirse; ozmos bir arıtma, süzme yöntemidir. Bu yöntem çoğunlukla su arıtmak için kullanılmaktadır. Sadece suyun geçebileceği bir sistem ayarlanarak çözeltinin tuz veya kir gibi diğer maddelerden ayrılarak saf hale gelmesi sağlanır.

 

Ozmos ve ters ozmos farkına gelecek olursak; ozmos farklı yoğunlukta olan 2 çözeltinin yoğunluklarını eşitlerken, ters ozmos bir tarafın yoğunluğunun artmasını diğer tarafınkini ise yok denecek kadar azaltmayı hedefler. Ayrıca ozmos kendiliğinden oluşurken, ters ozmos için yapay bir basınç uygulanması gerekmektedir. Yapay basınç kesildiği durumda ters ozmos sistemi tekrar ozmos sistemine dönecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir