Özgürlükle ilgili farklı görüşlerin olmasının nedenleri nelerdir?

Özgürlükle ilgili farklı görüşlerin olmasının nedenleri nelerdir?

En büyük sebeplerinden biri özgürlüğün çok soyut ve değişkenlik gösterebilecek bir kavram olmasıdır. Bir kralın özgürlük istenci ile bir kölenin özgürlük istenci gibi daha soyut bir özgürlük düşünüldüğünde de herkesin özgürlük konusundaki fikirlerinin ortak olmasını beklemek yanlış olurdu.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bununla ilgili özellikle Sartre ve Kant’ın görüşleri ön planda tutulmuştur. Locke, Rousseau gibi devlet yönetimine dayalı özgürlük fikri sunanların görüşleri ise Sartre ya da Kant kadar radikal olmamıştır. Kant’a göre özgürlük istemelerin özgürlüğüdür, eylemlerin değil. Sartre’a göre ise özgür olmak zorundayızdır.

Bunu da “Özgür olamamada özgür değiliz.” Şeklinde açıklamıştır. İnsanın otururken, yemek yerken, televizyon izlerken, okula giderken, ders dinlerken her koşulda ve her şeyde özgür olduğundan bahseder ve bunları yapıp yapmayacağımızı kendimizin seçtiğini dile getirir fakat özgür olmamayı seçebilecek olsak bile ona göre bu “özgür olmamayı seçme özgürlüğümüz” ile ilişkilidir. Bunun gibi farklı ve radikal fikirlerin ortaya atılması da özellikle düşünürler açısından yeni fikirler türetilmesine sebebiyet vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.