Özgürlük sizce nedir? Özgür insan neler yapar?

Özgürlük Nedir? Özgür İnsan Neler Yapabilir?

Özgürlük nedir sorusunun cevabı genellikle insanın istediğini yapmasıdır şeklindedir. Ama bu tutumla herkese sınırsız bir özgürlük hakkı verir. Ve bir kişinin sınırsız özgürlüğü başka bir kişinin özgürlüğüne zarar verebilmektedir. Örneğin insan istediğini öldürmek konusunda özgür olsaydı herkesi öldürebilirdi. Ama öldürdüğü kişinin de yaşama hakkı gasp etmiş ve onun özgürlüğünü sınırlandırmış olurdu.

Bu yüzden özgürlüğünün bilinen tanımını şu şekilde değiştirmek çok daha makul olacaktır: İnsanın bir başkasının özgürlüğünü yok etmeden ya da kısıtlamadan istediği şeyleri yapabilmesidir. Bu tanım ile özgürlüğün sınırsız bir hak olmadığını ve gerektiği hallerde sınırlanması gerektiği anlaşılmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin müzik dinlemek konusunda hepimiz özgürüzdür. İstediğimiz zaman ve yerde istediğim ses yüksekliğinde müzik dinleyebiliriz. Bu özgürlüğümüzü gecenin geç bir saatinde kullanırsak komşularımızı rahatsız edebiliriz. Komşular açısından bakacak olursak onların da evlerinde sakin ve sükunet içinde yaşama hakkı vardır. Biz yüksek sesle müzik dinleyerek onların bu hakkını gasp etmiş oluruz. Bu doğrultuda bizim müzik dinleme özgürlüğümüz sınırlandırılmış olur.

 

Özgürlük aynı zamanda bir haktır. Haklarımızı doğru yerde ve zamanda kullanırsak haklarımızdan daha kolay yararlanırız. Özgürlük de bu kapsamda değerlendirilir. Herkes istediğini yapmakta gerçekten özgürdür. Ama bu özgürlükler için doğru yer ve zamanın beklenilmesi gerekebilir. Ama bazen beklemeye gerek kalmayabilir. Örneğin verdiğimiz örnekten devam edecek olursak gecenin geç bir saatinde yüksek sesle müzik dinlemek istiyorsak evden çıkıp tenha bir yere gidebiliriz. Ya da daha kolayı kulaklık vasıtası ile müzik dinleyebiliriz. Özgürlükler sınırlandırabilir ama insanlar asla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.