Özel gereksinimi olan arkadaşlarınızın okul bahçesinden yeterince yararlanabilmesi için neler yapılabilir?

Özel gereksinimi olan arkadaşlarınızın okul bahçesinden yeterince yararlanabilmesi için neler yapılabilir? Tartışınız.

En büyük problem kısıtlı hareket etmeleri. Hareket edebilmeleri için genelde başkalarına ihtiyaç duyulur. İlk olarak buradan başlardım. Hareket edebilmelerini kolaylaştırmak adına özel bir yol yapılabilir. Merdiveni basamağı olmayan hareket alanları oluştururdum. Oyun alanlarında oyun gereçlerine daha kolay ulaşabilecekleri mekanizmalar oluştururdum. Mesela topların hepsini sırayla alabilecekleri bir makine. Ayrıca özel gereksinimi olan arkadaşlarıma yardımcı olması için mutlaka her okula bir kaç görevli yerleştirirdim. Tek işleri yardım etmek olacak.

Günümüzde şehirlerin çok kalabalıklaşması ve şehir düzenlemesi konusunda da ülkemizin yeterince iyi olmamasından dolayı çocuklar için oyun alanlarının yeterliliği konusunda sorun yaşanmaktadır. Bu büyük bir sorundur çünkü oyun oynama hakkı çocuk hakları arasında yer alan önemli haklardan biridir. Yeterli oyun alanı olmazsa da çocukların bu haklarını kullanabilmesi mümkün olmayacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Oyun alanları olmadığı için evlerinin önünde yeterli alan olmamasına rağmen oyun oynamaya çalışan çocuklar da aslında tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tehlikenin sebebi bu bölgelerdeki yollardır. Bu yollardan geçen taşıtlar çocuklar için tehlike oluşturabilmektedir. Yani oyun alanlarının bulunması çocukların sağlığı açısından da önem arz etmektedir.

Şehirlerin kalabalık olması ve kısıtlı alan bulunmasından dolayı da okul bahçelerine oyun alanı olarak kullanılabilme açısından büyük bir görev düşmektedir. Okul bahçeleri büyük alanlara sahip yerlerdir. Bu yerlere de böyle büyük alanlar kapladıkları için bir görev düşmektedir. Bu görev çocukların bu bahçeleri okul saatleri dışında da oyun alanı olarak kullanılabilmesidir.

 

Okul bahçelerinin yalnızca oyun alanı olarak kullanılabilecek niteliklerde olması da yeterli değildir. Bu bahçelerden özel gereksinimi olan öğrencilerin de yararlanabilmesi gerekmektedir. Geçmişte ülkemizde bu konuya çok edilmemekteydi. Ancak son yıllarda bu konudaki artan hassasiyet mutluluk vericidir. Bu hassasiyet sayesinde artık pek çok okul bahçesinden özel gereksinimi olan öğrenciler de yararlanabilmektedir.

Özel gereksinimi olan öğrencilerin okul bahçelerinden yararlanma olanaklarının son yıllarda arttığını belirttik. Ancak bu yeterli değildir. Özel gereksinimi olan öğrencilerin okul bahçelerinden yararlanabilme imkanları her ne kadar artsa da hala bu konuda bazı düzenlemelerin yapılabilmesi gerekmektedir. Bu düzenlemeler, bu konuda uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu düzenlemeler yapılırken, bu konuda bize göre kendilerini daha iyi geliştirmiş olan Avrupalı devletlerin yaptıkları şeylerin incelenmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir