Oyun oynarken nereleri tercih edersiniz?

Oyun oynarken nereleri tercih edersiniz?

 

Oyun tüm çocuklar için en önemli aktivitelerin başında gelir. Hatta çocuk hakları arasında oyun oynamak ilk sıralarda yer almaktadır. Bir çocuk düşünün; hiçbir zaman hiçbir koşulda enerjisi düşmez ve günün neredeyse tamamını oyun oynayarak geçirebilir. Oyun oynayan çocuk yorulmadığı gibi hiçte sıkılmaz. Bu nedenle etrafımızda sürekli oyun oynayan çocukları görmek mümkün.

 

Oyun oynamak genelde çok eğlenceli bir aktivite olsa da bazı durumlarda tehlikeli de olabiliyor. Bu tehlikeli durumların ortaya çıkmasını önlemek için bazı tedbirlerin alınması şart. Bu tedbirlerden en önemlisi ve ilk sırada ki ise oyun oynanacak alanların doğru bir şekilde seçilmesi. Her zaman güvenli alanlarda oyun oynamak olası kazaların da önüne geçmek için çok önemli bir husustur. Oyun oynayacağımız alanları belirlerken şunlara dikkat etmemiz gerekir.

 

  • Öncelikle boş alanlarda oyun oynamak hem güvenli hem de oynanan oyunların daha rahat oynanmasını sağlar. Tabi bu alanlardan araçların geçmemesi gerekir.
  • Araç trafiğinin olduğu veya çeşitli araçların geçtiği noktalarda oyun oynamak bazı kazalara davetiye çıkarabilmektedir. Hatta bu kazalarda can kayıpları bile yaşanabilir.
  • Çocuklar için oyun oynayacak en güvenli alanlar çocuk parkları ve oyun oynamak amacıyla yapılan alanlardır.
  • Örneğin; futbol oynamak için yapılan halı sahalar, basketbol sahaları vb. alanlarda hem eğelenebilir hem de spor yapmış oluruz.
  • Ayrıca bazı kapalı mekânlarda da çocuklar için hazırlanmış oyun alanları vardır. Bu yerlerde en güvenli oyun alanları arasında sayılır.
  • Bunlarla birlikte eğer sitede oturuyorsak, sitemizin bahçesinde çocuklar için ayrılmış oyun sahalarında oyunlarımızı oynayabiliriz.
  • Özellikle araçların geçtiği sokaklarda ve caddelerde oyun oynamak çok tehlikelidir. Bunlara dikkat ederek oyunlarımızı oynarsak hem kazalardan korunur hem de daha fazla eğlenebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.