Oyun oynarken kurallara uyulmaz ise neler olur?

Oyun oynarken kurallara uyulmaz ise neler olur? Açıklayınız.

Bulunduğumuz ortam belirli yaşam koşullarını sağlayabilmesi için kurallar ile çevrilmiş bir alan olmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde insanlar hem huzurlu hem de mutlu bir şekilde o bölgede yaşayabilirler. Güvenin sağlanması açısından da genel toplum düzeninin kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar her alanda yazılı olsa olmasa dahi geçerli olan tüm sistematik içerisindeki kişilerin bu kurallara uyması gereken noktalardır.

Oluşturmuş olduğumuz her bir oyunun içerisinde muhakkak bir kural bulunmaktadır. Bu kural çerçevesinde oyun sürdürülebilir hale gelir yani diyebiliriz ki oyun oynarken eğer kural ihlali gerçekleşirse oyunun ilerleyişini kısıtlamış oluruz. Oyun devam etmez ve bir süre sonra bozulur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu her iki taraf için de eğlencenin mutsuzluğa dönüşmesi demek olabilmektedir. Oyun oynarken kuralların bozulması bir süre sonra sürekli olan sürekli olarak bozan kişinin diğer arkadaşları tarafından dışlanması demektir ve bu kişi için mızıkçı damgası vurulur. Herhangi bir zaman diliminde oluşturulan farklı bir oyun alanına o kişi kabul edilmeye başlanır. Oyunun kurallarına uymayan her çocuk diskalifiye olur ve oyuna bir daha alınmaz. Kurallarına uymamak bir süre sonra düzensizliği de sebep olur ve oyun oynarken herkes farklı bir kural benimseyerek kendi çıkarını düşünür. Bu da karmaşıklığa sebep olabilir.

Bu sebeple herhangi kurulmuş bir oyunu oynarken veya oyunu kuran bizken oluşturulmuş maddelere dikkat etmeliyiz. Kurallı bir şekilde eğlenmeyi bilmeliyiz. Bu genel olarak hayatımızın düzenine de olumlu olarak tesir edecek bir davranış biçimi olmuş olur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın