Oyun oynarken hangi kurallara uymalısınız?

Oyun oynarken hangi kurallara uymalısınız?

Oyun oynarken, herkesin adaletli ve kurallara uygun davranması gerekir. Oyundaki arkadaşlarımıza saygı duymak, kafamıza göre davranmamak, mızıkçılık yapmamak ve hırslı davranmamak gerekir. Sokakta da olsak evde de olsak hiç önemli değil oyunlarda kuralları uygulamak birbirimize olan saygıyı ve sevgiyi pekiştirir. Okul çağlarından itibaren oynamaya başladığımız her oyun eğitici ve öğreticidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Anne, babalarımızdan öğrendiğimiz oyunlar, sokak oyunları, ev oyunları aslında kişiliğimizi, vicdanımızı, merhametimizi, adalet ve yarışma duygumuzu geliştirir. İp atlama, beş taş, seksek, çelik çomak, saklambaç, yakan top, meşe gibi sokak oyunları, kim nerede nasıl, isim-şehir-hayvan, amiral battı, kızmabirader, dama gibi ev oyunları vardır. Tüm bu oyunların da kendine has kuralları vardır. Genel oyun kurallarına gelince şunları söyleyebilirim:

 

  • Oyun içinde kimseye kötü davranmamak
  • Kötü söz söylememek
  • Adil ve merhametli olmak,
  • Sıramızı beklemek,
  • Dikkat dağıtıcı hareketlerle rakibimizi etkilememek
  • İyi bir şekilde oyunu takip etmek,
  • Oyunda hırslarımıza hâkim olmak sayılabilir.

 

Mutlaka oyun oynarken bu kuralları aklımızdan çıkarmamalıyız. Böylece hem olası kazalardan kurtulur hem de daha geniş bir arkadaş çevresine de sahip olabiliriz. Aksi halde kimse bizimle oyun oynamak istemez ve bizi her zaman oyun dışına çıkarabilirler. Bununla birlikte dikkatsiz oynan oyunlar yüzünden ufak tefek kazlarla karşılaşabilir ve hem kendimize hem de arkadaşlarımıza zarar gelmesine neden olabiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 3,67 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir