Osmanlı Devletinin Habsburg imparatorluğuna karşı Fransa’ya destek vermelerinin amaçları nelerdir?

Osmanlı Devletinin Habsburg imparatorluğuna karşı Fransa’ya destek vermelerinin amaçları nelerdir?

Osmanlı Devleti yani devleti şahane sadece Türk devletlerinin değil kendisinden yardım isteyen hiçbir devletin yardım isteğini geri çevirmemiş. Yardım isteyen Hristiyan olsun Müslüman olsun hep yardıma gitmiş büyük bir cihan imparatorluğu olmuştur. Bunu ilk yapan Orhan Gazi olmuştur. Orhan Gazi kendisinden yardım isteyen Bizans taht varisi Kanta kuzenin tahta çıkmasına yardım ederek bunu başlatmıştır. Bugünden sonra birçok yabancı devlet yardım eden Osmanlı Devleti sadece ilamı korumak olarak amacını belirlememiş. Bütün insanlığı korumuştur. Bunun için ki Osmanlı Devleti bir devlet değil cihan devleti olarak adlandırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman zamanı ise Osmanlı Devletinin zirve değil zirve üstü dönemi olmuştur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünya üzerinde bulunan bütün devletlere ülkelere Osmanlı Devleti adı duyurulmuştur. Kanuni, Osmanlı devletini bütün dünya devletlerinden güçlü kılmayı başarmış ve hatta Avrupalı devletlerinin en büyüklerinden olan Fransa bile Osmanlı devletinden yardım istemiştir. Kral Şarlken’e esir düşen Fransa tazminat ödeyerek özgür kalmış ama tacizler bitmemiştir. Habsburg kralına karşı Kanuniye sığınan Fransuvaya yardım için sefer çıkan Kanuni den Avrupa o kadar korkmuş ki Şarlken karşısına bile çıkamamış. Osmanlı Devletinin Fransa’ya yardımının sebepleri ise şöyle olmuştur.

1- Osmanlı Devletine karşı haçlılar sürekli birlik olmaya çalışmışlardır. Muhteşem Süleyman olarak adlandırılan Kanuni bu süreci dağıtmak ve haçlı birliğini dağıtmak için böyle bir hamlede bulunmuştur.

2- Bunun yanı sıra Osmanlı Devleti ahlaki devlet anlayışı olarak yardım isteyeni geri çevirmezdi bu da bir başka neden olmuştur.

3- Osmanlı ticaretini geliştirmek de Fransa’ya yapılan yardımın diğer amacıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir