Osmanlı Devletinde kitabi kültürü neden başkent ve bazı şehirlerde gelişmiştir?

Osmanlı Devletinde kitabi kültürü neden başkent ve bazı şehirlerde gelişmiştir?

Osmanlı Devleti dedikleri zaman insanların aklına çok sayıda konu gelmektedir.

Bunların çoğu askeri olarak insanların aklına gelse de asıl insanların aklına gelmesi gereken konu eğitimdir. Osmanlı Devleti eğitimci bir devlet olarak birçok eğitim kurumuna ve eğitim kurumlarının özellikleri faklı şekilleri ile tam bir eğitim yuvası olmuştur. Bu özellikle zirve dönemlerinde eğitim tam bir zirve yaşarken neden Osmanlı Devletinde eğitim kültürü başkent ve bazı şehirlerde gerçekleşmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunun ilk cevabı şehirlerin han hamam mimari gibi açılardan gelişmiş olması ve bu şehirlere ilginin büyük olmasıdır.

Eğitimlerin en büyük yuvası eğitim kurumları medreseler olmuştur, bu medreselerin büyük şehirlerde olması da bir nedendir.

 

Padişahlar bilim adamlarına büyük destek vermesi başkentte olan eğitime ilginin bir göstergesidir.

Bilim insanlarının ve bazı önemli adamların belirli bu şehirlerde yaşamaları.

Bunun gibi maddeler eşiğinde İstanbul’da eğitim kurumları bazı yerlerde yoğunlaşmıştır. Bunun yanı sıra diğer illerde eğitim yok demek değildir. Sadece bu illere verilen değer diğer illere göre daha üstte olmuştur. Osmanlıyı son zamanlarında gerileten nedenler arasında olan bu bilgi son zamanlarda eğitimin sadece başkentte kalmasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti eğitim olarak dünyanın en büyük devletleri arasında yer almayı başarmışsa bunun en büyük nedeni eğitime verdikleri ilgidir. Bu ilgi devleti ayakta tutmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.