Osmanlı Devleti’nde halkın bir araya gelmesine vesile olan etkinlikler nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde halkın bir araya gelmesine vesile olan etkinlikler nelerdir?

Osmanlı devleti tarihi sürekli savaşlar, fetihler ve anlaşmalarla dolup bize sürekli bunlar anlatılsa da Osmanlı devletinde eğlenceler düğünler de yapılırdı. Osmanlı Devleti büyüklüğünün göstergesi olan etkinlikler de düzenlemiştir ve yapılan bütün etkinliklerde devletin ihtişamı ortaya konmuştur. Bu etkinlikleri sıralamak istersek şöyle sıralayabiliriz.

Osmanlı’da cenaze törenleri: Osmanlı devletin de halkın bir araya gelmesini sağlayan kaynaşmasına olanak sağlayan eğlenceli olmasa da insanları bir topluluk şekline getiren törendir. Ölen padişahı halkı son yolculuğuna uğurlamak için toplanır. Bu tören sadece padişaha değil halk içinde önemli kişilerin ölümlerinde de görülür ve binlerce insan cenaze ve taziye merasimleri aracılığıyla bir araya gelip kaynaşır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kılıç kuşanma merasimi:  Osmanlı Devleti’nde taht el değiştirdiği zaman törenler yapılırdı. Bu törenlere kılıç kuşanma töreni denirdi. Kılıç kuşanma merasimleri bir padişahın tahttan indirilmesi, ölümü veya kendi isteğiyle feragat etmesi üzerine yerine geçecek şehzadenin üç gün içinde yapmasıyla gerçekleşir. Bu merasimler de halk toplanır kutlar eğlenir kaynaşırdı.

Uğurlama ve karşılama merasimi: Osmanlı Padişahları veya ordu başında Serdar-ı Ekrem unvanıyla sadrazam sefere giderken dualarla uğurlanırdı. Uğurlarken dualar edilir sağ salim dönmeleri için temenniler edinirdi. Ordu seferden döndüğünde ise hem sağ salim döndükleri için hem de kazanılan başarı için kutlamalar yapılırdı bu da karşılama merasimi olarak adlandırılırdı.

Bayram töreni: Osmanlı da bayramlara çok önem verilirdi. Hem saray eşrafında hem de Osmanlı halk nezdinde bayramlar büyük eğlencelerle kutlanırdı. Osmanlı Sarayı’nda padişah bayramlaşması yani padişahla bayramlaşılır büyük kalabalıklar oluşurdu halkta camilerde ve farklı yerde topluluklar oluşturarak kaynaşırdı. Bu tören cülustan sonraki en büyük kutlama törenidir.

 

Sünnet törenleri: Sünnet törenleri sarayda ki şehzadelerin sünnet törenleri davullar ve şenliklerle kutlanırdı. Bu eğlenceler hem halka neşe kaynağı olur hem de bir kaynaşma vesilesi olurdu.

Düğünler: sünnet düğünlerinin yanı sıra padişah, şehzade veya prenses düğünleri de şenlikler içinde olur günlerce sürerdi. Bu şenlikler halkın kaynaşmasında büyük rol oynamışlardır.

Nevruz bayramı: nevruz bayramı Osmanlının atası olan Türk kavmi olan Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışını niteler ve Osmanlıdan önce Osmanlı da ve daha sonrasında her baharda büyük şenliklerle kutlanırdı. Nevruzda insanlar arası kaynaşmayı sağlayan etkinliklerdendir.

 

Bunun gibi şenlikler ve yas törenleri şehirde özellikle başkentte yapılan insanların bir araya gelmesine katkı sağlayan ve kaynaştıran törenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.