Osmanlı Devleti fethettiği yerlerdeki derebeylik yerine tımar sistemine geçerek hangi alanlarda gücünü arttırmayı amaçlamıştır?

Osmanlı Devleti fethettiği yerlerdeki derebeylik yerine tımar sistemine geçerek hangi alanlarda gücünü arttırmayı amaçlamıştır? Yazınız.

Derebeylik sistemi Avrupa’da kullanılan bir sistemdi. Bu sistemde bir devlet vardı ve bu devlet derebeyliklerden oluşmaktaydı. Derebeylikler halktan vergi topluyor ve bu vergilerden de bir miktarını devlete veriyorlardı. Ancak bu durumda derebeyleri kendi ekonomik çıkarları için halktan fazla vergi topluyorlardı. Bu durum da halka zulmedilmesine sebep oluyordu. Ayrıca derebeyleri kimi zamanlarda devlete karşı da tehdit haline gelebiliyorlardı. Çünkü bu kişilerinde bir silah ve askeri gücü vardı. Etraflarında topladıkları gücü arttırırlarsa devlet için tehdit oluşturabiliyorlardı.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Osmanlı devleti ise bu dezavantajlardan dolayı bu sistemi kullanmadı. Vergilerini toplamak için tımar sistemini kullanmayı tercih etti. Bu sisteme göre toprak sahipleri vergi mahiyetinde askeri besliyor ve onların barınmasını sağlıyorlardı. Böylece devlet için ordunun maliyeti düşüyordu ve bu bölgelerdeki askerler bölgenin güvenliğini de sağlıyorlardı. Bu durumun bir faydası da askerlerin her zaman savaşa hazır olmasıydı. Çünkü askerler karargâhta durur ve savaşmazlarsa savaşma yetenekleri düşmeye başlayacaktır. Ancak bu askerler karargâhta beklemek yerine bulundukları bölgelerin güvenliklerini sağladıkları için bir nevi paslanmamış oluyorlardı. Tüm bu avantajların yanında derebeylik sisteminde olduğu gibi halk ağır vergiler altında da ezilmemiş oluyordu. Ve tımar sisteminde toprakların sahibi değil kiracıları oluyordu. Böylece topraklar hiç boş kalmıyor sürekli üretim yapıyordu. Tımar sistemi sayesinde derebeylikte olduğu gibi devlet için bir tehdit durumu da söz konusu değildi. Çünkü tımar sisteminde güç kazanan ve devlet için tehdit haline gelebilecek derebeyleri yoktu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir