Önemli bir bilim insanı hakkında araştırma yapınız.

Bilgi teknolojilerinden yararlanarak önemli bir bilim insanı hakkında araştırma yapınız.

Sizler için Kütle Çekim Yasası  –  Isaac Newton konusunda yaptığım araştırmalarımı sunacağım.

Bilim, araştırma verilerine dayanarak, sebep sonuç ilişkilerini çözmeye çalışan, olay ve olguları çeşitli metotlarla objektif  çözümleyip genellemelere varmaya çalışan sistemli bilgiler bütünüdür. Objektif ve gözleme dayanarak elde edilen veriler bütünüdür. Bilimle uğraşan kişilere de bilim insanı denir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Newton; ‘‘ Biz bilim insanları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Eğer ben arkadaşlarımdan biraz daha fazla renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmemdir.” demiştir.

 

Sir Isaac Newton, çocukluk yılları çeşitli hastalıklarla mücadele ederek geçmesine rağmen yılmadan usanmadan bilimsel çalışmalarına devam etmiştir. Newton’ın yerçekimi yasasını bulması birlikte insanlık, yeni bir bilimsel döneme adım atmıştır.. Bu yasa birçok bilim insanına da yol göstererek önlerini açmıştır. Uzun yıllar süren bu yasanın ışığında insanlar Ay’a ulaşarak dünyayı çözmeye çalışmışlardır. Bu çığırla modern matematik ve fizikte birçok problem ve olaylar çözülmeye araştırılmaya başlanmıştır. 2017’de ise MIT (Massachusetts Institute of Technology/ Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) laboratuvarlarında tarihte ilk deney olan yer çekimi dalgalarının görüntüleri elde edildi. Burada var olan çekim yasası tekrar keşfedilmesi değil, var olanın onaylanması anlamında pek çok bilim araştırmalarına somut veriler sunulmuştur. Bilim olmadan ilim olmaz, biz milenyum çağındaki insanlar bilime ve bilim adamına gereken önemi ve desteği vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.