Ölçüde ve tartıda adaletli olmak ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Ölçüde ve tartıda adaletli olmak ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Bu kavram dini olarak Kur’an’ın pek çok yerinde geçmektedir. Öncelikle adalet kavramından bahsedelim. Adalet herhangi bir konuda haklı ya da haksız belirlerken eşit bir şekilde olayları yaklaşabilmektir. Kişinin çıkarını düşünmeden ya da çok yakın olduğu kişinin de çıkarını düşünmeden sadece doğru olanı savunmasıdır.

Bu yüzden de kişinin ömrü boyunca adil olabilmesi ve her olaya karşı adaletli davranabilmesi de oldukça zor bir durumdur. Fakat bu dinimizin de emrettiği ve toplumsal kurallar açısından da olması gereken bir düzendir. Oluşturulmuş düzenin sistemli bir şekilde ve adil şartlar altında yürütülebilmesi için buna dikkat edilmesi gerekir. Ölçü ve tartıda nasıl ise kişinin günlük hayat içerisinde ilgilendiği ve uğraştığı iş ile özellikle ticaret işleri için kullanılan bir sözdür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Burada kişi bir muhasebeci olabilir ya da bir bakkal, bir manavda olabilir. Ölçü ve tartı yani yapmış olduğu iş içerisinde satış yaparken adil bir şekilde hiçbir eksiklik ve noksanlıktan söz konusu olmadan ürünü satışa sunması, bunu sadece ürün olarak da düşünmek doğru değildir. Herhangi bir iş sahasında eğer insanlara hizmet eden biri iseniz yapmış olduğunuz işlerin ölçüsünü iyi bir şekilde ve hakkıyla yapmak gerekmektedir. Haksızlığın olduğu ve adaletin süre gelmediği bir ortamda bir süre sonra düzensizlikler, kargaşa ve bozgunculuk ortaya çıkmaya başlayacaktır. İnsan her zaman hayatı boyunca karşılaştığı kişi kim olursa olsun ya da olay ne olursa olsun ölçü ve tartıda adil davranmalı ve insanların hakkını gözetmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.