Olayların abartılarak ve olağanüstü öğeler kullanılarak anlatılmasının nedenlerini tartışınız.

Olayların abartılarak ve olağanüstü öğeler kullanılarak anlatılmasının nedenlerini tartışınız. Hayvanlar birçok edebi eserde niçin insan gibi düşündürülmüş ve konuşturulmuştur?

 

Olayların abartılarak ve olağanüstü öğeler katılarak anlatılmasının sebebi ilgi çekmektir. Aslında anlatımın abartılı olduğunu biliriz. Yazarda abartının farkındadır, okuyucuda. Amaç, daha dikkat çekici bir anlatım yaratarak, olaya ve anlatıma olan ilgiyi arttırmaktır. Şöyleki; “Bunu tahtada yüz defa anlattım.” Diyen biri gerçekte de yüz defa mı anlatı? Bunun gerçek olmadığını cümleyi söyleyende biz de biliyoruz. Dikkat çekmek için abartıyoruz. Doğamız gereği daha fazla, daha büyük, daha ağır, daha cesur, daha güçlü olana ilgi duyarız. Belki de bu yüzde “bin kez, kırk defa, tonlarca gibi abartılı sözcükler ile cümlelerimizi etkileyici hale getirmeye çalışırız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hayvanların birçok edebi eserde insan gibi konuşturulup düşündürülmesinin sebebi de ilgi çekmektir. Hayvanların yapamayacağı bir şeyi onlar yapıyor gibi göstermek dikkat çekici bir anlatım sağlar. Masallarda kullanılan hayvanları, bitkileri veya eşyaları insan özellikleri katarak anlatmak olayın ilgi çekici olmasını ve akılda kalmasını sağlar. Örneğin; bir kişinin kılık değiştirmesi olası bir durumdur. Kılık değiştiren bir kurt olursa dikkat çekici ve akılda kalıcı bir hal alır. Mesela, yalan söylemek insanlara özgüdür. Yalan söylemek kötü bir davranıştır diye açıklama yapmak ise sıradan ve sıkıcıdır. Yalan söyleyen bir tilki olursa öğüt vermek ve bu davranışın yanlış olduğunu anlatmak hem daha kolay olacaktır hem de okuyucu veya dinleyicinin ilgisini çekecek ve akıldı kalıcı olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir