Olayların abartılarak ve olağanüstü öğeler kullanılarak anlatılmasının nedenleri

Olayların abartılarak ve olağanüstü öğeler kullanılarak anlatılmasının nedenlerini tartışınız.

Hayatımızın içerisinde her bir an bir olaya şahit olmaktadır. Yaşamış olduğumuz düzen içerisinde giriş, gelişme ve sonuç barındıran pek çok olay olay yaşamaktayız. Bunun dışında yazılan hikayeler ve romanlarda tamamı ile bir olay örgüsüne dayalı bir metin yapısı barındırmaktadır. Yaşanan olayların abartılması ve olduğundan daha farklı gösterilerek anlatılması karşı tarafı etkileme açısından daha iyi olduğu düşünülerek yapılan bir hamledir. Bunu hikayelerde ya da romanlarda kullanımını düşünerek daha iyi idrak edebiliriz.

Hikaye ve romanlar oluşturulurken okuyucu sıkmaması açısından özellikle daha kurgulu ve içerisinde sürükleyici bir tarzda anlatımın olmasına dikkat edilmektedir. Bu şekilde de gündelik hayatta karşıdaki kişiyi sıkmamak ya da anlatılacak olan konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla ile bu tarz bir olağanüstü anlatım tekniği kullanılır. Bunun yanı sıra bazen anlattığımız konunun dikkat çekici olmasını sağlayabilmek ya da karşı tarafta etki uyandırmasını istediğimiz içinde böyle bir abartılı ve olduğundan daha farklı bir şekilde olağanüstü bir olay yaşanmış çağrısına aktarılan üslublarda görmekteyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bunu metinler içinde düşündüğümüzde muhakkak ki olay örgüsü barındıran hikayelerin içerisinde ne kadar gerçeklik öğesi barındırıyor olsa da olağanüstülük hakim olmaktadır. Anlatımın içerisinde olay örgüsü ve herhangi bir olay mekanizmasının olduğu anlatım tarzlarında kullanılan bir teknik olarak da bunu düşünebiliriz. Kurgunun olduğu, hayal ile gerçeğin bir arada yürütüldüğü metinlerin içerisinde de olağanüstülük barındıracak tarzda olayların daha abartılı bir şekilde gösterilmesini garip karşılamamak gerekir. Metinlerde kullanılan bu üslup gündelik hayatta da yine karşımızda bulunan kişi ile iletişim kurarken daha etkili halde olabilmek amacıyla kullandığımız bir yöntem diyebiliriz.

Bir cevap yazın