Okulumuzun ve evimizin temiz olması için neler yapabiliriz?

Okulumuzun ve evimizin temiz olması için neler yapabiliriz? Söyleyiniz.

Kişinin doğduğunda içinde bulunduğu çevre ailesidir yani evidir. Kişinin evi dışında yaşı büyüdükçe de ikinci edindiği çevre okul çevresidir. Bu iki farklı çevre arasında sürekli olarak ömrünün büyük bir kısmını tüketen insan yaşamının büyük çoğunluğunu burada geçirdiği için de bu alanlardaki temizliğe özellikle dikkat etmek zorundadır.

Okulda veya evde temizliğini koruyan ve yanındaki kişilere de temiz olmayı öğütleyen kişi aslında hem kendi sağlığını korumuş olmaktadır hem de yanındaki sevdiği kişilerin sağlıklarını da korunmuş olmaktadır. Evdeyken yapabileceğimiz temizlik önlemlerinden birisi dışarıdan eve geldiğimizde üzerimizde kirli olan kıyafetler ile evin içinde dolaşmamak, elleri hemen yıkamak gerekiyorsa banyo yapmaktır. Kişisel temizliğimiz aslında etrafınızdakileri de etkileyecektir. Elimizin kirli, tırnaklarımızın kesilmemiş ve kirli oluşu ile vücudumuzda kirliliği oluşuyor. Temas ettiğimiz insanlara da hastalık bulaştırabilmektedir. Yine evde temizliği sağlayabilmenin yollarından birisi günlük olarak belirli zaman dilimlerinde ev içi temizliğimize dikkat edebilmektir. Çamaşırların hem yıkanıyor olması da üzerindeki mikroplardan arındırılması demektir ve bu da önemlidir. Evin içinde çöp barındırmamak, mikropların ve parazitlerin üremesine engel olur. Bu da ev temizliğinde önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Okul temizliği için de okula içlerine belli noktalara farklı çeşitlerde atık kutuları yapılabilir ve bu atık kutularına herkes kendi elinde bulunan ürünü atabilir. Koridorlarda ya da sınıf içlerinde elimizde bulunan herhangi bir çöpü atmamak ve çöp kovalarını kullanmak da bir önlemdir. Arkadaşlarımızı bilinçlendirecek belirli projeler yapmak, okul duvarlarına ya da panolara bu bilgilendirici yazıları asmak ya da sınıflarda gerekli duyuruları yapmak da önemlidir.

Yine hem kendimizin disiplinin sağlanması açısından hem de arkadaşlarımızı uyarmamız açısından da okuldayken her gün belirli bir kişiyi sınıfta temizlik nöbetçisi olarak belirleyerek, o kişinin hem etraftaki temizlik kontrolünden sorumlu olması hem de etrafa başkalarının da çok artmasını engellemesi temiz olmak anlamında büyük bir adım olur. Bu sayede etraf kirlenmeyecek gibi herkesin muhakkak ki bir gün sırası geleceği için bu duygunun ne olduğunu bilecektir ve temiz olabilmek için kendini zorlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.