Okulda veya sokakta kimlerle selamlaşırsınız?

Okulda veya sokakta kimlerle selamlaşırsınız?

Okulda veya sokakta tanıdığımız kişilerle selamlaşmak önemlidir. Bu nedenle okula giderken sakakta tanıdığım komşularımıza selam vermeye çalışıyorum. Birde bakkal amca var. Onun dükkanının önünden geçerken mutlaka “merhaba” derim. Okullar açıldığında da karşılaştığım öğretmenlerime, arkadaşlarıma selam veririm. Böylece aramızdaki sevgi ve saygı bağının daha da güçlenmesi sağlanır. Eğer hiçbir kimseye selam vermezsek saygısız biri olur ve sosyal ilişkilerimiz gelişmez.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Biz sitede oturuyoruz. Bu nedenle siteminiz bahçesinde ve asansörlerde birçok komşumuz ve arkadaşlarımla sık sık karşılaşıyorum. Onları görünce de mutlaka selamlaşırız. Ayrıca sitemizde ki güvenlik görevlisi ve diğer site görevlilerine de yaptıkları işlerden dolayı “kolay gelsin” veya “teşekkür ederim” gibi selam ifade eden kelimler kullanmaya gayret gösteriyorum. Babamdan işten eve geldiğinde hepimize selam verir. Bu şekilde akşamımız daha keyifli ve huzurlu geçer.

Selam vermek dinimizce de güzel sayılmıştır. Bu nedenle sokakta, parkta, bahçede ve okulda karşılaştığımız kişilerle selamlaşmamız çok önemlidir. Böylece aradaki sevgi bağları güçlenir ve birlik beraberlik içinde mutlu ve huzurlu yaşayabiliriz. Genellikle büyük şehirlerde ve yüksek binalı evlerde karşılaşan insanların selem vermediklerini duyuyorum. Bu çok üzücü bir şey. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için selamı yaymalı ve herekse güler yüzle bir “merhaba” demekten çekinmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.