Okulda geri dönüşüm bilincini arttırmaya yönelik bir kampanya planlayınız.

Okulda geri dönüşüm bilincini arttırmaya yönelik bir kampanya planlayınız. Kampanyada yapacağınız çalışmaları aşağıya yazınız.

Okullarda geri dönüşüm bilincini arttırmak için ülkemizde pek çok kampanya düzenlenmektedir ama bu mavi pet şişe kapağıyla sınırlı kalmıştır. Bence genel okullarda ve özellikle sanat okullarında geri dönüşümden yapılmış sanat eserleri yarışmaları ve sergileri düzenlenebilir. Böylelikle hem geri dönüşüme hem de öğrencilerin yaratıcılık düzeylerine katkıda bulunulmuş olur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kampanyaya öğrencileri “Geri dönüşüm nedir? Hangi malzemeler geri dönüştürülebilir? Dünyamıza katkıları nelerdir? Geri dönüştürmek ne işe yarar?” konuları hakkında bilgilendirerek uygulamaya başlanır. Sonrasında bütün okul genelinde düzenlenecek “Geri Dönüştür” yarışması tanıtılır. Bu yarışmaya herkes katılabilir ve ödüllü bir yarışmadır, beğenilen eserler okulda ve yaşadıkları şehirde sergilenecek ve başka yarışmalara da gönderilecektir. Çok zorlandıkları durumlarda çevrelerinden yardım alabilecekleri ancak bu çalışmayı kendilerinin yapmasının daha iyi olacağı söylenir. İstedikleri her şeyi yapabilecekleri ve bu iş için bir ay sürelerinin olduğu açıklanır.

 

Bir aylık sürenin sonunda, öğrencilerin oluşturdukları sanat eserleri okulda ya da yaşanılan çevrede; sanatla ilgilenen kişilerden oluşan jüri tarafından değerlendirilir. Sonrasında okulda bir sergi açılır ve beğenilen eserler burada sergilenir. Aynı zamanda velileri ve öğrencileri davet eden bir konferans düzenlenir bu konferansta geri dönüşümden, yararlarından vs. bahsettikten sonra yarışmayı kazananlara plaket ve cüzi miktarda para gibi ödüller verilir. Öğrenciler yaptıkları sanat eserlerini sergilere göndermek konusunda desteklenir ve yardımcı olunur. Kampanya bu şekilde sonlandırılır ve eğer etkili olursa her yıl geleneksel biçime dönüşerek tekrarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir