Okulda çevrenizdekilerle iletişim kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Okulda çevrenizdekilerle iletişim kurarken nelere dikkat ediyorsunuz? Açıklayınız.

İletişim insanların en temel ihtiyaçları arasındadır. İletişim, bazen sözlü bazen bir görsel bazen de yazılı olabilir. Çevremizde ne olup bittiğini anlayabilmek, ihtiyaçlarımızı gidermek ve daha sosyal bireylerler olabilmek için daima iletişim süreci halindeyizdir. Bu süreç evde, okulda ya da dışarıda her zaman devam etmektedir ve hayatımızın sonuna kadar da devam edecektir. Okulda ya da okulun çevresinde iletişim kurarken dikkatli olmamız gerekmektedir.

Okulumuzun çevresinde iletişim kurarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda en önemli yol göstericimiz ailemiz daha sonra da öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızdır. Eğer yanlış kişilerle konuşursak başımıza olumsuz şeyler gelebilir. Genel olarak okul çevresinde iletişim kurarken tanımadığımız insanlarla diyaloga girmemeliyiz. Eğer bir diyaloga girmek zorundaysak, örneğin bir şey satın almak zorundaysak ya da önemli bir şey soracaksak sorumuzu saygılı bir iletişim diliyle sormalı ve işimizi hallettikten sonra teşekkür etmeliyiz ve iyi günler dilemeliyiz. İletişime başlamadan önce de merhaba, iyi günler demeliyiz. Büyüklerimize saygılı olmalı onlarla bir arkadaşımızla konuşuyor gibi değil de saygı ve görgü kuralları çerçevesinde konuşuyor olmalıyız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Eğer okul çevresinde iletişim kurarken dikkat etmemiz gereken kuralları tam olarak bilmiyorsak, ailemizle bu konuyu konuşarak bu kuralları bir çerçeveye oturtabiliriz. Anne ve babamız bu konulalar da iyi şekilde yol gösterici olacaktır. İyi bir iletişim önce ailede başlar sonra okulda, okul çevresinde devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.