Okuduğunuz veya dinlediğiniz bir masalın sizi etkileyen yönlerini belirtiniz.

Okuduğunuz veya dinlediğiniz bir masalın sizi etkileyen yönlerini belirtiniz.

Masallar bir toplumun geleneğini yansıtan yazın türleridir. Genellikle çocukluk çağından itibaren masallar ile büyümeyen hiçbir çocuk yoktur. Annelerinin anneannelerinin okumuş olduğu masallar ile büyüyen çocukların hayal güçleri daha gelişkin olur. Günümüzde artık elektronik ortamda dinleyebilmenin mümkün olduğu masallar büyüklerimizden dinlendiğinde de elektronik ortamlarda dinlendiğinde de bizlere öğüt veren ve yol gösteren ve bizleri etkileyen büyürken bizim gelişimimize katkı sunan tür olma özelliğini yitirmezler.

Her çocuğun yaşamında muhakkak ki dinlemiş olduğu bir masal bulunur. Dinlediğim masallar bana hayal dünyam açısından büyük bir zenginlik katmıştır. Masalların içerisinde genellikle kültürümüzü yansıtan ya da farklı kültürlerden alıntılanmış örnekleri dinleyerek büyüdüğümüzde büyüklerin basmakalıp bir şekilde ve tekdüze söylemiş olduğu sözlerinden daha çok etkilenmemizi sağlamaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Masal içerisinde verilen öğütler çocukların hayal dünyasını daha çok etkiler. İleriye dönük olarak yapılmaması gereken şeyler ya da insanın yaptığın da zarar göreceği tavır ve davranışlar masallar içerisinde eğlenceli bir şekilde verildiğinde ilerleyen yaşlarında çocuk bunun daha çok idrakine varacaktır. Okuduğumuz ya da dinlediğimiz her bir metin öğesi bizleri olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Masallarında böyle bir yanı bulunur.

Dinlediğim ya da okuduğum masalların beni etkileyen yanlarını da düşündüğüm de;

  • Hayal gücümün daha da genişlediğini,
  • Kelime haznemi daha da sağlamlaştırdığını ve zenginleştirdiğini söyleyebilirim.

Masal dinleyerek büyüyen çocuklar ile masalsız büyüyen çocuklar arasında duygu yönü itibariyle de farklar bulunur. Kendini daha iyi ifade eden ve daha anlamlı sözler ile cümleler kurmaya çalışan kişilerin geçmişine bakıldığında daima masal ile uzaktan yakından bir bağı olduğu görülür. Genel olarak diyebiliriz ki; masal çocukların ve geleceğin yetişkinlerinin ruh dünyasına, duygu durumuna ve kelime haznesine olumlu yönde etkileyen tesirlere sahiptir.

Bir cevap yazın