Öğrenci olarak sorumluluklarımızı örnekler vererek açıklayınız.

Öğrenci olarak sorumluluklarımızı örnekler vererek açıklayınız.

Öğrenci; eğitim almak için okul denilen yapının içerisinde bulunan bir elemandır. Yani eğitim almak, hayatında belirli noktalarında meslek edinebilmek ve kendini geliştirebilmek için okula gelen kişilere öğrenci adı verilmektedir.

Her bir öğrencinin tek başına olmadığı ve pek çok öğrencinin aynı ortamda bulunduğu bir yer olan okul içerisinde belirli disiplin kurallarına barındırır. Bu disiplin kurallarının varlığı oldukça önemlidir. Tamamı ile disiplin kurallarından arındırılmış bir okul düzeninde hiçbir şekilde kişiler huzurlu ve mutlu olamazlar. Öğrencinin de sınıf içerisinde ve okul içerisinde sorumlu olduğu bazı görevleri bulunur. Bu sorumluluk alanları dışına çıkıldığında, aşıldığında ve kimse müdahale etmediğinde bir karmaşa ve kaos yaşanmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bulunduğu konum itibari ile öğrenci, eğitim almakla sorumludur. Eğitim almak kavramı içerisinde öğretmenin verdiği ödevleri eksiksiz yerine getirmek kavramı da yer alır. Öğrencinin ödevini yapması bir sorumluluğudur. Öğrencinin okul üniforma kıyafetleri ile gelmesi okula karşı göstermesi gereken bir sorumluluktur. Öğrencinin çanta, kitap, defter, suluk gibi materyalleri düzenlemesi, tamamı ile kendisine ait olan bir sorumluluğudur.

Yine sınıf içerisindeki her türlü  devlete ve okula ait olan materyallerin korunması, sahip çıkılması ve zarar verilmemesi öğrencinin sorumluluğundadır. Bu şekilde düşündüğümüzde üzerinde ders yaptığımız, oturduğumuz sıra ve masanın bir arkadaşınız tarafından zarar verildiğini, üzerinin çizildiğini ya da kazandığını gördüğümüzde onu uyarmak da bizim sorumluluğumuzdur.

Okulun ve sınıfın belirli düzeni bulunur. Her eğitim kurumunu belirli saat aralıkları ile işler göstermektedir. Sınıfa girilmesi gereken saatin dışında gelen kişi sorumluluğunu aksatmış olur. Sınıfa vaktinde gelmek ve dersleri yetişebilmek, okulda bulunmak öğrencinin sorumluluklarından birisidir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın