Oburluk ve iştahsızlık bedenin baş düşmanıdır

Lokman Hekim ‘in ‘’Oburluk ve iştahsızlık bedenin baş düşmanıdır ‘’ sözünden hareketle öğretmeninizle oluşturacağınız grubunuzla birlikte bir konuşma metni yazınız.

Lokman Hekim oburluk ve iştahsızlık bedenin baş düşmanıdır derken hayatımızın her alanında yer alması gereken denge durumunu ortaya koymuştur. Yaşadığımız bu dönemi ele alacak olursak Afrika ‘da insanlar yeterli beslenememekten birçok hastalığa kapılıp sağlıksız bir şekilde hayatlarını devam ettirmek zorunda kalırken aynı durum bir başka yönüyle Amerika ‘dada kendini göstermektedir.

O coğrafya dada insanlar obezliğin pençesine düşüp ölümle sonuçlanan sağlık sorunlarıyla boğuşmaktadırlar.  İnsan beslenme de dahil olmak üzere hayatının her alanında nefsine hakim olmalı ve dengeli yaşamaya kendini adapte etmelidir. Özellikle beslenme konusunda bu dengeyi sağlayabilmek doğrudan kişinin kendisi ile alakalıdır. İnsan haz almak için değil yeterli besin öğelerine ulaşabilmek için yemek yemelidir. Bunu başarabilmiş olmak ta insan için hayatın diğer noktalarına hükmedebilmeyi kolaylaştırmış olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Evet, yaşam alanlarımızda zevk almak için yaptığımız bir çok şey mevcuttur fakat bunlar bize kısa vadede mutluluk sağlarken uzun vadede sağlığımıza ya da ruhsal ve fiziksel durumumuza zarar vermemelidir. Hayat akışı içerisinde ortaya koyduğumuz her eylemin bize dönüşünü hesap ederek yaşamalı ve bütün davranışlarımızın yegane sorumlusunun yine kişinin kendisi olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak yaşam bütünüyle bir dengeden ibarettir ve hayatlarına bu denge durumunu yerleştirmeyi başaran insanlar herkesin örnek olarak gösterdiği mutlu, başarılı, saygın insanlardır. Nietzsche‘nin de dediği gibi hayat, insana bağışlanmış değil, ödünç verilmiştir ve bu emanete ne kadar değer verip ne derece sahip çıkacağının cevabı yine kişinin kendisinde gizlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir