Normal yağmur ile asit yağmuru arasındaki fark nedir?

Normal yağmur ile asit yağmuru arasındaki fark nedir? Asit yağmurlarına neden olan maddeler neler olabilir?

 

Yeryüzü suları güneş ışınları ve sıcaklık etkisiyle su buharı haline gelir. Bu su buharının yükselerek soğuk hava dalgalarıyla karşılaşıp yoğunlaşması sonucunda yağmur meydana gelmektedir. Yeryüzüne yağışlar su buharının yükselmesi ve yoğunlaşmasıyla meydana gelmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ama eğer fosil yakıt atıkları doğal su döngüsüne karışırsa asit yağmurları meydana gelir. Kömür ve petrol benzeri fosil yakıtların yakılması sonucunda atmosferde fazla miktarda kükürt ve azot içeren gazlar birikir. Bu gazlar su döngüsüne karışıp su buharıyla birleşince birçok kimyasal tepkime meydana gelir. Bu tepkimeler sonucunda sülfürik asit ve nitrik asit damlaları meydana gelir. Yeryüzündeki sular güneş ve sıcaklık etkisiyle ısınınca bir kısmı buharlaşarak su buharı haline gelir ve atmosfere karışır. Böylece atmosfere yükselen su buharı yoğunlaşarak yeniden yağmur haline gelir. Fosil yakıt atıklarından dolayı kükürt ve azot içeren bu tip yağmurlara asit yağmurları denir. Atmosferdeki çok miktarda kükürt ve azot içeren bu gazlar yalnızca yağmur yoluyla değil, kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluyla da yeryüzüne inebilir.  Asit yağmurları havaya karışan zararlı maddelerin atıklar şeklinde birikmesi sonucunda suyun bu maddeler ile birlikte oluşturduğu kimyasal tepkimeler sonucu asidik özellik kazanarak yeryüzüne döner.

 

Normal yağmur ile asit yağmuru arasındaki farklar ise su buharı yoğunlaşınca su damlası olarak yani yağmur olarak yeryüzüne iner. Asit yağmurlarında ise kükürt ve azot içeren bileşenler kimyasal tepkimelere neden olur ve yağmur asidik, zararlı bir özelliğe sahip olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir