Noktalama işaretlerini, oluşturacağınız “dostluk” konulu cümlelerde kullanarak aşağıya yazınız.

Noktalama işaretlerini, oluşturacağınız “dostluk” konulu cümlelerde kullanarak aşağıya yazınız.

Dostluk, evrensel bir kavramdır. Dost olabilmek için; birden çok kişinin bir araya geldiğinde birbirine karşı pek çok fedakarlığı yapabilecek gücü olması gerekir. Kendinden fedakarlık yapamayan yalnızca karşısındaki kişiyi düşünmeyen kişi herhangi biriyle nasıl dost olabilir ki?

Dostumuz! dediğimiz kişiyle paylaştığımız hayat içerisinde tüm dertlerimizi sıkıntılarımızı ve mutluluklarımızı da paylaşabiliriz. Ortak şeylere gülüp eğlenebilmek ve üzülebilmek yalnızca dost olabilen kişilerin anlayabileceği duygulardır. Herhangi bir yerde rastladığımız da dostumuz dediğimiz kişiye “selam” veririz ve onun halini hatırını sorarız. Bu yüzden diyebiliriz ki dostluk; karşımızdaki kişinin ne yaptığını merak etmek ve ona yardımcı olabilmektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Dostluk, zor durumda kaldığında dostumuz dediğimiz kişiye yardımcı olmak ve elimizden gelen her şeyi yapabilmektir. Maddi ve manevi olarak pek çok açıdan kendimizden fedakarlıkta bulunarak onun daha iyi bir noktaya gelebilmesini sağlayabilmektir.

Hep söylenir; “Herkesle arkadaş olabilir ama belirli kişiler ile ancak dost olabiliriz.” Bu da gösteriyor ki dostluk kavramının ne kadar derin ve ulaşılması zor bir süreçmiş. İnsanın büyük fedakarlıklar yaparak kendi zaman diliminden de vakitler ayırıp onunla paylaşımda bulunması gerekir. Ancak böyle bir ortamda dostluktan söz edebiliriz. Dostluk; yeri geldiğinde karşımızdaki kişinin de bize karşı fedakarlık da bulunması ve yardımcı olması demektir. Dostluk demek hangi yaşam şartı içerisinde olunursa olunsun, birlikte gülebilmek ve birlikte ağlayabilmeyi gerektirir. Dostluk; fedakarlık, merhametli olmak, yardımseverlik, vakit ayırabilmek, cömertlik demektir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın