Nitelikli insan gücü denildiğinde ne anlıyorsunuz?

Nitelikli insan gücü denildiğinde ne anlıyorsunuz?

Nitelik kelime olarak bir şeyin nasıl olduğuna karar vermektir. Yani kalite demektir. Nitelikli kelimesinden anlayacağımız ise kaliteli, özellikleri fazla olan, diğerleri arasında seçilebilen gibi şeylerdir. Nitelikli insan iyi bir eğitim sonucu bilgili, becerikli, kendine ve topluma faydalı kişilere nitelikli insan denir. Toplum içinde çalışan bu insanlar aktif rol alan, duyarlı ve genel itibari ile sivil toplum kuruluşlarında görev alırlar. Nitelikli insanlar eğitimli olduğu gibi yeterli tecrübeye de sahip olmalıdırlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir ülkenin en büyük ihtiyaçlarından biri de nitelikli insanlara sahip olmaktır. Çünkü nitelikli insanlar yapmaları gelenleri en iyi şekilde yaparlar. Her acıdan tasarruflu olup zamanı ve enerjiyi en iyi şekilde kullanırlar. Daha verimli olabilmek için sürekli çalışırlar üretken olurlar ve ekonomiye katkı sağlarlar. Yenilikleri takip eder bunları iş hayatlarına da yansıtırlar. Öğretime ve öğrenmeye her zaman merak duyarlar ve algıları yüksektir. Sürekli araştırır, sorgular ve yeni şeyler keşfederler. Bu sayede kendilerini sürekli geliştirirler. İşte tüm bu sebeplerden ötürü bir ülkenin nitelikli insanlara her zaman ihtiyacı vardır.

 

Nitelikli insan gücü ise iyi bir eğitim almış kendini doğru yönde yetiştirmiş alanında uzmanlaşmış kişiler için nitelikli insan gücü kelimesi kullanılır. Bir malın üretiminden dağıtımına dağıtımından tüketimine her aşamasında aktif rol alır ve ülkesine ekonomik katkıda bulunur. Nitelikli insan gücü yetiştirmek için yeni projeler tasarlanmalı ve bu sayı arttırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.