Ninni türünün değişik kültürlerde bulunmasının sebepleri nelerdir?

Ninni türünün değişik kültürlerde bulunmasının sebepleri nelerdir?

Ninniler, bebeklerin doğdukları andan itibaren çoğunlukla anne veya aile büyükleri (daha çok kadınlar) tarafından söylenen, sözlü ve ritimli anonim bestelerdir. Özellikle yeni doğanın rahat ve huzurlu bir şekilde kendini uykuya hazırlaması açısından oldukça önemli bir yere sahip olan ninniler, geçmişten günümüze süregelmiştir.

Ninniler aslında bebek ve annenin arasında sözlü iletişimin başlangıcıdır. Bebek anneye olan ilgisini arttırarak hem kulağını hem de bedenini anneye verir ve kendini uykuya daha rahat hazırlar. Aynı zamanda annenin de aslında kendine özgü doğaçlamalar da kattığı, duygu düşünce ve hislerini aktardığı, kendi içini rahatlattığı bir araçtır. Söyleyen kişi (anne) kendi isteği doğrultusunda kalıplaşmış olan ninniden bazı kelimeleri çıkarabilir, eklemeler yapabilir ve istediği şekilde değiştirebilir. Bu da ninni türünü diğer sözlü türlere göre daha doğaçlamaya ve değiştirmeye elverişli kılmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüz teknolojisiyle hayatımızda yeri oldukça büyük olan internet teknolojileri her anlamda varlığını belli etmektedir. Ninnilerin anne veya başka biri tarafından ağızla söylenmesi yerine, kayıtlı olan internet kanallarından ninniler bebeklere dinletilmektedir. Zaman açısından anneye olumlu katkıda bulunsa da anne-bebek arasındaki o bağı güçlendirmek ve bebeğin anneye annenin de bebeğe olan bağlılık duygusunu tam anlamıyla sağlayamamaktadır. Fakat yine de sahip olduğumuz bu  teknolojik gelişmeler, ninni türünün yok olmasına fırsat vermemekte, ninniler çocuğa dinletilerek  çocuğun uykuya hazırlanmasına ve rahat hissetmesine fırsat vermektedir. Anne-bebek arasındaki yeri ve önemi açısından farklı kültürlerde de aynı sebepler doğrultusunda ninni türü mevcuttur. Farklı ritim ve sözlerle farklı kültürlerde anonim ninni türlerine rastlarız. İster sözlü ister kayıttan dinleterek olsun, farklı kültürlerde de ninni türünün yeri ve önemi anne ve çocuk açısından aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.