Niçin namaz kılarız? Anlatınız.

Niçin namaz kılarız? Anlatınız.

Namaz kılmak dinimizde en önemli ibadetlerden biridir. Ancak namaz ibadeti önemli olmasına rağmen çoğu insan tarafından terk edilmekte ve ertelenebilir bir ibadet olarak görülmektedir. Aslında namaz Allah ile yapılan bir görüşmedir ve Rabbi ile görüşmek isteyen herkesin namaz kılması gerekir. Örneğin çok sevdiğimiz bir arkadaşımız olduğunu düşünelim. Her gün bu arkadaşımız ile görüşerek onunla zaman geçirdiğimizi varsayalım.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sık sık görüştüğümüzden dolayı bu arkadaşımıza olan samimiyetimiz diğer arkadaşlarımıza göre daha fazla olacaktır. Ayrıca bu arkadaşımızın bütün isteklerini, hallerini ve bize karşı pek çok iyiliğini bir süre sonra öğrenir hale geliriz. İşte namaz da Allah ile sık sık görüşme halidir. Namaz kılan insan aynen arkadaşımızla görüştüğümüz gibi samimi bir bağ kurarak Rabbimiz ile konuşmamızı sağlar. Her ne kadar namaz dualarının ve surelerinin anlamını bilmesek bile namaz sonrasında içimizden geçen duaları yaptığımızda ve Rabbimiz ile yaşadıklarımızı paylaştığımızda Allah ile aramıza görünmeyen bağlar kurarız.

 

Namaz kılmak aynı zamanda şükretmek için yapılan bir ibadettir. Bir devlet büyüğünden evimize özel olarak her gün yemek gönderildiğini düşünelim. Yediğimiz yemekler ve evimize gelen hediyeler için bu devlet büyüğüne teşekkür etmek için onun makamına gitmemiz gerekir. Namaz da aynı şekilde evimize, aldığımız nefese ve damarlarımızdan geçen kana kadar her halimiz için yapabileceğimiz bir şükürdür. Allah’a teşekkür etmek için de onun mekanına yanı seccadeye durmamız gerekir.

“Niçin namaz kılarız? Anlatınız.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.