Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için neler yapılabilir?

Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınıza sununuz.

Dünyamızda çok çeşitli canlı türleri vardır. Bizim günümüzde gördüğümüz canlı türleri dışında, eski zamanlarda yaşamış ve günümüze kadar neslini sürdürmeyi başaramamış, soyu tükenmiş birçok canlı türü de vardır. Bugünlerde de, özellikle vahşi doğada yaşayan çoğu canlı, nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyadır. Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için ise izlenebilecek türlü yollar ve uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu yöntemlerden ilki, nesli tükenmekte olan canlıyı, doğal ortamında hissedeceği bir ekosistem içerisine yerleştirip, üremesini kolaylaştırmaktır. Nesli tükenmekte olan canlının doğal ekosisteminin aynısını oluşturmak suretiyle, yapay bir ortam oluşturulmalıdır. Ardından, bahsi geçen canlı, üreme ortamı oluşabilmesi için, en az bir adet erkek ve bir adet dişi olmak üzere, oluşturulan bu yapay ekosisteme yerleştirilmelidir. Sonrasında ise yapılması gereken tek şey sabırla bekleyip sayılarının artmasını ummaktır.

Bir başka yöntem ise insanoğlunu doğal çevre konusunda bilinçlendirmektir. Sürekli devam eden kentleşme ve yeşil alanların yok edilmesi ile birçok canlının nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. İnsanların sebep oldukları orman yangınları ve avlanmak gibi sporlar da sonlandırılmalıdır. İnsanları ve özellikle de küçük yaştaki çocukları bilinçlendirip bu konuda gerekli eğitimleri vererek, insanoğlunun vahşi doğayı daha fazla tahrip etmesi engellenebilir.

 

Nesli tükenen canlıları koruma yöntemi olabilecek bir başka seçenek ise, canlıların hali hazırda yaşadıkları doğal ortamlarını koruma altına almaktır. İnsanların daha fazla vahşi doğaya müdahale etmesini önleyerek, ormanlık alanlar doğal park sınırları içine alınırsa eğer, vahşi doğada yaşayan canlıların üreyebilmek ve yaşayabilmek için daha fazla alanları olur ve bu alanlara insanlar zarar veremez.

Doğal park ilan ederek insanların zarar vermesini ve tahrip etmesini önleyebileceğimiz alanlarda ise soyu tükenmekte olan canlıların huzur içerisinde yaşayıp nesillerini devam ettirmelerini sağlayabiliriz. Bu tür koruma programlarının ve yeryüzünde yaşama hakkı olan tek canlının insanoğlu olmadığı hakkında yapılacak olan bilgilendirmelerin ışığında, günümüzde nesli tükenmekte olan canlıların bu tehlikeyi atlatmalarına ve yaşamlarına devam etmelerine bir nebze de olsa katkımız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.