Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz?

Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz? Araştırıp öğreniniz.

Jandarma ve Polisin görev ve yetkileri il ve ilçelerde farklılık gösterebilmektedir.  Bu yüzden de nerede polisten nerede jandarmadan yardım istememiz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Öncelikle bu kolluk kuvvetlerinden yardım isterken bilmemiz gereken şeylerden birisi yönetmelikler yani nerede görev yaptıkları ve görev alanları. Öncelikle Jandarmanın sorumluluk alanlarından bahsetmek istiyorum.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Jandarmanın sorumluluk alanı Polisin olmadığı alanlarda geçerlidir. Buralar il ve ilçe belediye sahaları olup kesinlikle diğer kolluk kuvvetlerinin olmadığı alanlardır.  Jandarmaların da belli başlı görevleri bulunmakta ve buna örnek vermek gerekirse ceza ve infaz kurumlarında korumasını sağlamak mahkumların güvenliğini sağlamakta görevlidirler.

Köy gibi yerlerde polis değil jandarmadan yardım istenir herhangi bir olay gerçekleştiğinde. Görev yerleri olarak jandarmalar kendi içinde mülki görevler, adli görevler, askeri görevler olarak adlandırılmaktadır. Polislerin ise görev alanı daha geniştir.  Bir suç işlendiği tespit edilirse polisin görevi başlamaktadır.

Polisler hemen hemen yaşamın her alanında güvenlik ve düzenlemeden sorumludurlar. Jandarma genel olarak devlete yönelik faaliyetler de yer alırken Polis kişiye yönelik başka bir olayda da sıkça görev alabilmektedir. Asayiş görev alanı çok daha geniştir. Çok daha aktif bir şekilde görev almaktadır. Örnek vermek gerekirse kırsal alanlarda terör saldırısı gerçekleştiğin de Jandarmadan yardım istenir. Şehir de bir apartman dairesinde tartışma çıktığında ise polise başvururuz. Sonuç olarak yer ve durum bakımından yardım alanları değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir