Neden, mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri yememiz gerekir?

Neden, mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri yememiz gerekir? Yazınız.

 

Üretimde hızlı bir artış vardır. Tabii üretimin hızlı bir şekilde olması tüketimden kaynaklanmaktadır. İnsanlar her mevsimde tüm meyveleri yemek istemektedirler. Fakat böyle bir şey doğanın kanununa aykırıdır. Hâlbuki yaz mevsiminde ya da kış mevsiminde yetişmeyen meyvelerle yetişme koşullarını sağlamak için hormon verilmektedir. Bunun başka yolları da vardır. Hormonların yanında kimyasal ilaçlar da kullanılarak bu meyve ve sebzeleri r yetiştirilmektedir. Bu yüzden artık her mevsim her şeyi bulabiliyor olsak da, bu aslında avantaj değildir. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye hayret etmeliyiz. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin besin değeri kesinlikle daha yüksektir. Mevsimine göre tercih ettiğimiz besinler, mevsim koşullarına göre bağışıklık sistemimizi de destekler ve her mevsimde almamız gereken vitaminleri almanızı sağlar.  Ayrıca daha ekonomik olması yönüyle de mevsiminde meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Her şeyin taze ve ekonomik olması bizim için bir avantajdır. Bu avantajlarsan yararlanabilmek için bu gerekmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bazen insanlar, her mevsim istediği meyve ve sebzeyi yiyebilmek için dondurulmuş ve konserve gıdaları tercih etmektedir. Fakat konserve yapmak için gerçekleştirilen işlemler gıdaların besin değerini düşürmektedir.   Yine dondurulmuş gıdaların da besin değeri mevsimindeki kadar çok değildir.

Gıda işleme teknikleri ve tarım kaynaklarının gelişmesi ve hangi sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile unutturdu.  Artık her daim her sebze meyveyi raflarda görebiliyor, diğer taraftan da kokusuz, tatsız yapay ürünleri tüketmek bazı kanserojen maddeler içermektedir. Mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzelerin lezzeti de besin değeri de çok azdır. Her mevsimde toprak, hava ve değişen iklim koşullarına göre vücudumuzun farklı besin değerine ihtiyacı vardır. Bu nedenle doğanın bize verdiklerini zamanında tüketmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir