Namazla ilgili ayet ve hadis

Namazla ilgili bir ayet ve bir hadis bularak bunları defterinize yazınız.

İslam dinini bir ibadetle anlatın dense Namaz denebilir. Namaz, İslam dininin en temel ibadetidir. İslam’ın 5 şartı vardır. Bu 5 şartın birincisi Kelime-i şehadet getirmek ikincisi namaz kılmaktır. İslam’ın şartındaki namaz, farz olan namazları ifade eder. Namazlar; farz, vacip, sünnet ve nafile olarak ayrılır. Farz olan namazlar; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır. Kişi günün 5 vaktinde Allah’ın huzuruna çıkar. 5 kere Allah’ın huzuruna çıkarak imanını sağlamlaştırır. Her gün defalarca Allah’ın huzuruna ulaşıp O’na (cc) imanını ve teslimiyetini gösteren kişinin imanı her geçen gün artar. Farz namazlar, mutlaka kılınması gerekir. Elimizde olmayan nedenlerden farz namazı kaçırırsak kazasını yapmalıyız.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Vacip namazlar; Yatsı namazından sonra kılınan vitr namazı ve bayram namazları örnek olarak verilebilir. Sünnet namazlar; beş vakit namazların farzlarının dışındaki rekatlardır. Örneğin, sabah namazının farzı 2 rekatttır. Diğer 2 rekaatı ise sünnettir. Nafile namazlar; Peygamber Efendimizin kıldığı, kılınmasını tavsiye ettiği, kılanın ekstra sevap kazanacağı namazlardır. Evvabin, teravih, kuşluk gibi namazlar örnek olarak verilebilir.

Namazla ilgili ayet: Ankebut Suresi 45.ayet: Namaz insanı her türlü kötülükten alıkoyar.

Namazla ilgili hadis: Namaz dinin direğidir.

Ankebut Suresi 45.ayetine göre namazlarını kılan kişi kötülükten ve günahtan uzak durur. Çünkü günde en az 5 defa Allah’ın (cc) huzuruna çıkacağını bile bile kimse kötülük yapmaz.

Hadisle namaz kılanın inancının daha kuvvetli olacağı vurgulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir