Namaz ibadetinin dinimizdeki önemini ayet ve hadislerle açıklayınız.

Namaz ibadetinin dinimizdeki önemini ayet ve hadislerle açıklayınız.

“(Ey Muhammed!) Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür.” (Hûd Sûresi 114)

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Namaz ibadeti Peygamber Efendimize Kur’an-ı Kerim’de sürekli olarak bildirilen bir ibadettir. Diğer ibadetler içerisinde en sık dile getirileni olan namaz konusunda Allahu Teala kullarına ve peygamberine namaz kılmalarını emretmiştir. Namaza huşu içerisinde durmalarını, günahlardan sakınmalarını ve abdest alarak namaz vaktini beklemelerini isteyen Allah, namazla ilgili olarak kötülükleri giderici bir ibadet olarak bildirmiştir. Hud suresinde de namaz kılmak insanların kötü huylarını tedavi eden bir ilaç gibi görülmüş ve iyilik hali olduğu bildirilmiştir. Namaz kılmakla ilgili öğüt veren Allah, öğüt isteyenler için en önemli öğütlerden birini vermiş ve namazın iyi olmak isteyen kullar tarafından anlaşılacağına işaret etmiştir.

 

“Namaz kılmayanın dini sağlam değildir.  Dinde namazın yeri, vücutta başın yeri gibidir.” (Taberânî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, 107)

Peygamberimiz (s.a.v.)’de Allahu Teala’nın Kur’an-ı Kerim’de yüzlerce ayet ile bildirdiği namaz ibadeti ile ilgili olarak baş benzetmesi yapmıştır. Nasıl ki bir insan ve ya hayvan başı olmadan hiç bir şey yapamaz da eksik kalırsa insanlardaki imanın ve dinin de başı olan namaz olmadığında din eksik kalır. Namaz kılan insan dinini korumuş olur ve Peygamberimizin de dediği gibi namaz kılan Müslümanın dini sağlam olur. Namaz kılmayan Müslümandaki din de sağlam değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.