Mutasyonun nedeni ne olabilir?

Mutasyonun nedeni ne olabilir?

Mutasyon bir canlının DNA üzerindeki meydana gelen ani değişikliklere  denilmektedir.

DNA’nın yapısında meydana gelen bu değişiklik sebebi ile canlıda farklı özelliklerin meydana çıkmasına sebep olur. Çünkü; DNA’nın yapısında meydana gelen bu değişme DNA’nın işleyişini değişmesine sebep olur. Bu da farklı özellikte canlılar meydana gelmesine neden olur. Mutasyon olmasına sebep olan faktörlere mutajen denir. Mutasyona uğrayan canlıya ise mutant denilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mutasyon DNA’nın kendini doğru olarak kopyalayamaması ve orijinal DNA yapısının bozulması gibi doğal sebepler sonucu da oluşabilir. Bir takım dış etkenler de çoğunlukla mutasyona sebep olabilmektedir. Mutasyona sebep olan faktörler(mutajenler); zararlı ışınlar (X ışını, ultraviyole ışınları gibi), kimyasal maddeler, aşırı sıcaklık (ateşli hastalık, aşırı sıcak ortamda fazla bulunmak), işlenmiş besinlerdeki katkı maddeleri, asitlik (pH derecesi), alkol, sigara ve uyuşturucu ve bazı kimyasal maddelerdir.

 

Mutasyonlar yararlı ve zararlı olabilirler. Ancak mutasyonların büyük bir kısmı zararlıdır. Yararlı mutasyonlar canlının üreme ve yaşama şansının artmasına yol açarken, zararlı mutasyonlar ise canlının üreme ve yaşama şansını azalmasına yol açar. Canlılarda çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar oluşmasına neden olan mutasyonlar zararlı mutasyonlardır. Mutasyona uğramış canlılara örnek olarak Van kedilerinin farklı göz renginde olmalarını, dört boynuzlu keçi doğmasını, bir elde altı parmak oluşmasını, Albino hastalığını, tavuklarda kısa bacaklı olmayı verebiliriz. Mutasyon ile daha fazla ürün veren, dayanıklı ıslah edilmiş tohumları ise yararlı mutasyona örnek verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.