Mustafa Kemal’in Bağımsızlığa Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Mustafa Kemal’in bağımsızlığa önem vermesinin nedenleri neler olabilir?

Bağımsızlık demek herhangi bir manda ve himayeyi reddetmektir. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın o zorlu mücadelesinin ardından vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için birçok önemli adımlar atarak çeşitli kongreler düzenlemiştir. Türk milletinin başka bir devletin boyunduruğu altında yaşamasının mümkün olmadığını ve ne pahasına olursa olsun bağımsız bir Türkiye oluşturmanın önemi için çalışmalar yürütmüştür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin yönetim olarak, ekonomik olarak ve toplumsal olarak daha da ileriye giderek gelişme gösterebilmesinin tek şartının bağımsızlık olduğunun bilincindeydi. Bunun içinde millet egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışı benimsemiş ve 23 Nisan 1920 yılında TBMM’ni açmıştır. Böylece yüce Türk milletinin hür ve bağımsız yaşamasının önü açılmıştır. Bağımsız bir ülke kurabilmek için başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm halk canla ve başla çalışmış ve hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamıştır. Biz şuan dedelerimizin yaptığı büyük özverinin emanetçisi olarak özgür bir ülkede yaşayabiliyoruz.

 

Anadolu topraklarının başka devletlerin boyunduruğu altına girmemesi için verilen canlar ve dökülen kanlar hiçte azımsanacak kadar az değildir. Atatürk’ün her fırsatta dile getirdiği fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesi ancak bağımsız bir ülkede yetişebilirdi. Bizde, bize emanet edilen bu toprakları ve kazanılan bağımsızlığı kutsal bir emanet gibi taşımalı ve üzerimize düşen her vazifeyi layıkıyla yerine getirmeye gayret etmeliyiz.

 

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milleti için çağdaş Uygarlık seviyesine çıkmanın önemini çok iyi bildiği için çok çaba sarf etmiş ve arkadaşları ile birlikte bunun için çok çaba harcamıştır. Bizde şerefli, şahsiyetli, özgür ve bağımsız bir millet olmak istiyorsak, bize bırakılan bu emaneti canımız pahasına sahip çıkmalı ve korumalıyız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 4,33 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir