Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çocukluk anısını araştırınız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çocukluk anısını araştırınız.

Babasının ölümünden sonra oldukça zorlu bir yaşamı olan Mustafa Kemal okuduğu yıllarda hep başarılı bir çocuk olmuştu. Her girdiği ortamda bu başarısını hissettiriyor hem arkadaşları tarafından seviliyor hem de öğretmenlerinin takdirini alıyordu. Selanik Askeri Rüştiyesinde okumaya başlayan ve okulunu çok seven bir çocuktu. Okul yıllarında pek çok anı biriktirmişti. Okul öğrenimi boyunca vakit geçirdiği en yakın arkadaşları ile unutulmaz güzel anlar geçirmişti. Zeki ve öngörülü bir genç oluşuyla da okuldaki hocalarından büyük beğeni topluyordu.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kardeşi Makbule ile yaşadığı unutulmaz ve bir o kadar komik anıları olmakla beraber içlerinde onun için en kıymetli anı ise matematik öğretmeni ile yaşadığı bir andır.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaokul yıllarına ait bir anı:

“O dönemlerde okula ve özellikle matematik derslerine büyük ilgi duyuyordum. Kendi kendime sorular oluşturuyor. Ardından kendi çabamla çözümledikten sonra öğretmenime gösteriyordum. Zaman zaman yazılı sorularından listeler hazırlayarak öğretmenimle paylaşıyordum. Bu ilgimi fark eden Matematik öğretmenim Mustafa birgün bana:  “Senin ismin Mustafa ve benimde ismim Mustafa. Arada bir fark olmalı” diyerek bana bundan sonra sana Mustafa Kemal diyeceğim, der.” Öğretmeninin ona olan ayrı ilgisi ve sevgisini de bu tavrından anlayabiliyoruz.

O günden sonra Matematik dersine ve öğretmenine büyük ilgi duyan Mustafa’nın bir adıda Kemal olmuştur. Bu adını o da çok sevmiş ve kullanmıştır. Günümüzde hala Mustafa Kemal olarak anılmaktadır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın