Mustafa, çiftlik yaşamı boyunca neler öğrendi? Bu bilgiler sonraki yaşamını nasıl etkilemiştir?

Mustafa, çiftlik yaşamı boyunca neler öğrendi? Bu bilgiler sonraki yaşamını nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi yazınız. (Mustafa Kemal Atatürk)

Mustafa Kemal çocukluğunda okumayı çok seviyor olsa da babasının ölümü üzerine bir dönem ailesiyle beraber dayısının çiftliğinde kalmak durumunda kalmıştı. Başlangıçta zorluklar yaşayan Mustafa zamanla bu ortama alışır.

Burada kaldığı süre boyunca; çiftlikle hayvanlarla ilgilenmeye başlar. Bu ona da çok iyi gelmiştir. Bir gün atlarla ilgilenirken bir gün tavukları yemliyordu. Koyun ve kuzularla vakit geçirmek ve onları beslemek çok hoşuna gidiyordu. Burada at bakımı; keçi, inek, koyun beslemeyi öğrenmişti. Çiftlikteki tavukların barınabileceği ve yağmurdan sığınabilecekleri bir kulübe inşa etti.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çiftliğin rengarenk çiçekleri içinde koşturan Mustafa burada çiçek ve bitki büyütmeyi de öğrenmiştir. Etrafta bozulan, kırılan çiftlik malzemeleri varsa bunları tamir ederek günlerini geçirmeye devam etti.

Bu sayede içindeki çalışma arzusu arttı ve o yaşta aletleri tamir ederek yenilerken kendi de yeni keşifler yaptı.

Ağaçtan bir tanbur yaparak tel ekledi ve ilk defa kendi müzik aletini yapmayı öğrenmiş oldu.

Bakla tarlasını kargalardan koruyor ve bunu büyük bir mücadele ile yapıyordu. Ardından burada kendine ait bir kulübe inşa ederek içine yemek pişirebileceği bir ocak yaptı.

Çiftlik hayatı boyunca; ata binip, hayvanlarla ilgilenmeyi, çiftlik işleri, meyve ve sebze yetiştiriciliğini kendi isteğiyle öğrenmişti.

Bakla tarlasını kargalardan koruması ileride düşmana karşı büyük bir zafer kazanmasında etkili olmuştu. Çiftlik yaşamında elde ettiği ufak çaplı beceriler yaşamını kolaylaştırmış ve az bir sürede olsa yaşadığı bu hayat ileriye dönük olarak hayatını disipline etmiş ve yaratıcılığını arttırmıştır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.