Moğolların hâkimiyet sahalarını belirtiniz.

Yukarıdaki haritadan (Moğol imparatorluğu haritası) hareketle Moğolların hâkimiyet sahalarını belirtiniz.

Türklerin merhametli olan kadar acımasız olan ırkları da vardır. Bir tür ırkı vardır ki dünyayı korkudan tir tir titretmiştir. Bazı kaynaklar vardır Moğolları Türk saymaz bazı kaynaklar ise Moğollara Türk denir ama biz size bir rivayet anlatalım. Kağanlar kağanı oğuz kağan bütün Türkleri tek çatı altında toplarken bunu kabul etmeyen bir ırk çıktı ve oğuz kağan Türk türkün kanını asla akıtmamalı ve sizi öldürmeyeceğim sizde buralardan gideceksiniz diyerek o Türkleri sürer işte bu Türkler gittikleri yerlerde Moğol devletini kurmuştur. Moğollar toprak olarak dünyanın yüzde 22 sine yakın toprağı ele geçirmeyi başarmıştır bu devlet en parlak zamanını Timuçin yani Cengizhan zamanında yaşamış olup cengiz yenilmez anlamında verilen unvandır. Moğollar dünyada bundan daha fazla toprağa sahip olabilirler di yalnız yağma politikası fethet me politikasının önünde olduğu için dünyanın yüzde 22 sine sahip olmuşlardır bu toprakları şöyle sıralayabiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Moğol devleti günümüz Moğolistan merkezli kurulmuş olan güçlü bir devlet olup kurucusu Timuçin’dir.

Doğu Avrupa Moğolların at koşturduğu bir başka topraklardır.

Orta Avrupa çevresi tine Moğolların hâkimiyetini yaşamış korkudan titreyen topraklar olmuştur

Batı Asya yani Japon denizine sahip olan kısım da yine Moğollardan kaçamamıştır.

Kuzeye yönelen Moğollar Sibirya’ya doğuya ve güney taraflarına hatta Hint devletinin topraklarının bir kısmına da hâkim olmuştur.

Güneydoğu Asya ve İran platosu ne kadar hüküm sürmeyi başarmışlardır.

Timuçin zamanında Gök Tengri inancına sahip olan bu Moğol halkı Timuçin’le bu kutlu zirveyi yaşamış ve bundan sonraki süreçte cengiz hanın toprakları oğulları arasında pay etmesi ile devlet gücünü kaybetmiştir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın