Minyatür, cilt sanatı, sedef kakma, keçecilik, âşıklık

Minyatür, cilt sanatı, sedef kakma, keçecilik, âşıklık sanatlarıyla ilgili bilginiz var mı? Varsa bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Bu sanatların eski dönemlerde özellikle Osmanlı Döneminde yapılan sanatlar olduğunun biliyorum. Özellikle minyatür, cilt sanatı, sedef kakma gibi sanatlar kitapların ciltlenmesi ve süslenmesinde kullanılmaktadır. Bu sanatlar hakkında şu bilgileri verebilirim:

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Minyatür: Küçük resimlerin ince işçilikle hazırlanması şeklinde oluşturulmuş olan resim sanatına denilmektedir. Resimlerin küçük boyutlu olması sebebiyle bu ad verilmiştir. Minyatür kelimesi ilk olarak Ortaçağ’da Avrupa’da yazılan el yazması olan kitaplarda kullanılmıştır. Bu kitaplardaki yazıların ilk harfleri kırmızı renkle ve büyük olarak yazılıp süslendiği için bu ad kullanılmıştır. İslam kültüründe buna nakş adı da verilmektedir.

 

Cilt sanatı: Bu sanat Osmanlı döneminde en güzel şekilde yapılmıştır. El yazması eserlerin ciltlerinin yapılması ve süslenmesi işinin yapıldığı sanat dalıdır.

 

Sedef kakma: Bu sanatta oyulan ahşabın içine sedefin yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Önce ahşap oyma işi yapılır ve bu hazırlanan boşluğa sedefin kakılması ile motifler ortaya çıkar.

 

Keçecilik: Keçecilik bir sanat olmasının yanında aynı zamanda bir de yapıldığı dönemde evlerde ihtiyacı karşılamaktaydı. Keçecilikte farklı hayvanların yünleri veya tüyleri kullanılmaktadır. Bu kıllar veya tüyler sabunlu su ile sıkıştırılarak birbirinin içine girdirilir. Bundan önce bitkilerden elde edilen boyalarda boyanmış olan yünler ile keçenin desenleri hazırlanır. Daha sonra üzerine bastırılarak iyice sıkıştırılır. Oldukça ağır bir malzeme olan keçe eskiden halı yerine evlerde kullanılmaktaydı. Ayrıca keçe ile kıyafet de yapılmaktaydı.

 

Aşıklık: saz çalarak bir metne bağlım kalmadan türkü söyleyen kişilere aşık denir. Bu kişilerde saz çalma ve şiir oluşturma bir kabiliyettir. Aşıklık bizim kültürümüzde bir gelenek olarak devam etmektedir. Yeni aşıklar yetiştirilmesiyle bu gelenek ve sanat devam edecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir